Nowy rekord świata prędkości elektryka

Grupa studentów występijąca pod nazwą GreenTeam z Uniwersytetu w Stuttgarcie, po rocznych przygotowaniach ustanowiła rekord Guinnessa w przyspieszeniu pojazdu elektrycznego od 0-100 km/h. Uzyskany wynik to 1,461 sekundy.

E0711 to naprawdę potężne urządzenie. Ścigacz z włókna węglowego ma wbudowane silniki, które napędzają wszystkie cztery koła. Łączą się, aby wytworzyć 180 kW (242 KM) przy zasilaniu nowym akumulatorem wysokonapięciowym.

Biorąc pod uwagę, że E0711 waży tylko 145 kg, jego moc przewyższa nieuchwytny stosunek 1: 1 mocy do masy.

Pojazd może w ten sposób osiągnąć szczytowe przyspieszenie 2,5 g. To jest w przybliżeniu równoważne sile doświadczanej przez astronautów, gdy rakieta ponownie wchodzi w ziemską atmosferę.

Członkowie zespołu to studenci różnych kierunków. Stworzyli i skonstruowali pojazd elektryczny w swoim warsztacie na kampusie Vaihingen, jednocześnie studiując na Uniwersytecie w Stuttgarcie.

GreenTeam ustanowił rekord świata już w 2012 roku. Po tym, jak inne zespoły, Delft University of Technology z Holandii i Grimsel z ETH Zurich / AMZ ze Szwajcarii, pobiły ten rekord, zespół ze Stuttgartu zrobił to ponownie w 2015 roku, notując nowy najlepszy czas 1,779 sekundy.

Szwajcarski zespół Grimsel osiągnął lepsze wyniki w 2016 roku z czasem 1,513 sekundy. Od tego czasu ten wynik pozostał niepobity aż do teraz. Z nowym najlepszym czasem 1,461 sekundy, Stuttgart po raz kolejny jest rekordzistą.

„Cieszymy się, że pobiliśmy rekord świata i przywieźliśmy go z powrotem do Niemiec!” – mówi Pavel Povolni, pierwszy prezes Förderverein GreenTeam Uni Stuttgart.

Czytaj także: Przyśpieszenie tego elektryka zawstydza pojazdy F1