Na Wenus nigdy nie było życia podobnego do ziemskiego?

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge ogłosili, że analiza atmosfery Wenus wykazała, iż wnętrze planety jest suche, co może sugerować, że nigdy nie istniały tam oceany ciekłej wody. Zespół badawczy, kierowany przez Terezę Constantinou, ustalił, że choć odkrycie to nie wyklucza całkowicie możliwości istnienia życia na Wenus, to wyklucza życie oparte na wodzie, jak to ma miejsce na Ziemi.

Constantinou zwróciła uwagę, że w początkowym okresie formowania się Wenus planeta była pokryta gigantycznym morzem magmy. Woda mogła się skroplić, tworząc oceany, ale szybkie ochłodzenie powierzchni mogło również uwięzić wodę w magmie podczas jej krystalizacji, co oznaczałoby brak możliwości jej dalszej obecności w stanie ciekłym.

Badania, które opublikowano w czasopiśmie „Nature Astronomy”, oparte były na analizie chemicznego składu atmosfery Wenus. Naukowcy stworzyli mapę, na której zarejestrowano ponad 85 000 wulkanów, co umożliwiło im dokładniejsze określenie zawartości wody w jej wnętrzu. Nowe wyniki wskazują, że hipoteza o istnieniu powierzchniowych oceanów wody na Wenus w przeszłości jest mało prawdopodobna.

Chociaż obecne odkrycia nie potwierdzają tej teorii, zespół badawczy zaznaczył, że ich wnioski mogą zostać wkrótce poddane dalszej weryfikacji. NASA planuje misję DaVinci, która ma na celu przelot wokół Wenus i wysłanie sondy na jej powierzchnię w drugiej połowie tej dekady, co może dostarczyć nowych danych w tej sprawie.

Źródło: theguardian.com

Czytaj też: NASA wspiera włoski projekt „domków” księżycowych

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash