Na Tiangong polecą z zaopatrzeniem komercyjne rakiety

Chiny przygotowują się do kolejnych przełomowych misji kosmicznych, planując wystrzelenie w tym roku dwóch statków towarowych na nowych komercyjnych rakietach nośnych. To krok w stronę zwiększenia elastyczności dostaw do stacji Tiangong i stworzenia alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań w chińskim programie kosmicznym. Jednocześnie ma to być pokaz siły i technologicznej niezależności chińskich firm prywatnych i instytucji badawczych, które coraz odważniej wkraczają na arenę kosmiczną.

Jednym z kluczowych projektów jest Haolong, statek wielokrotnego użytku opracowany przez Chengdu Aircraft Design Institute, podlegające Aviation Industry Corporation (AVIC). Ważący 7 ton prom towarowy o długości 10 metrów ma wystartować na pokładzie rakiety Zhuque-3 firmy Landspace w trzecim kwartale tego roku. Jego unikalna konstrukcja pozwoli na lądowanie na pasie startowym i bezpieczny powrót sprzętu oraz wyników eksperymentów naukowych, co do tej pory było poważnym ograniczeniem chińskiej stacji kosmicznej.

Drugą misją zaopatrzeniową będzie Qingzhou-1, jednomodułowy statek zdolny do transportu od 1800 do 2000 kg ładunku. Został on opracowany przez Akademię Innowacji dla Mikrosatelitów Chińskiej Akademii Nauk (IAMCAS) i zostanie wyniesiony przez rakietę Kinetica-2 (Lijian-2) od CAS Space we wrześniu. Choć AVIC i IAMCAS to wciąż państwowe podmioty, ich udział w programie kosmicznym wyznacza nowy trend – odejście od dominacji China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), dotąd odpowiedzialnej za budowę wszystkich chińskich statków kosmicznych.

Chiny nie ograniczają się jednak wyłącznie do misji towarowych – w 2025 roku planowane są także dwa loty załogowe do Tiangong, co potwierdza ich długofalową strategię rozwoju i zwiększania obecności na orbicie. Dzięki nowym inicjatywom Pekin nie tylko wzmacnia swoją pozycję w sektorze kosmicznym, ale również sygnalizuje gotowość do rywalizacji z USA i innymi liderami eksploracji kosmosu.

Źródło spacenews.com

Czytaj też: W Finlandii powstanie nowoczesny ośrodek ESA!

Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash