Można odwrócić swój wiek? Naukowcy badają tajemnicze morskie stworzenie!

Pewien naukowiec dokonał odkrycia, gdy larwa meduzy w tajemniczy sposób „zastąpiła” dorosłą meduzę w jego laboratorium.

Turritopsis dohrnii, nazywana nieśmiertelną meduzą, jest najlepiej znanym gatunkiem tego typu. Jednak ostatnie badanie opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences ujawniło nowego członka tego ekskluzywnego klubu o niezwykłych zdolnościach: żebropława Mnemiopsis leidyi, zwanego również meduzą grzebieniową. Teraz naukowcy zastanawiają się, ile jeszcze może być gatunków „podróżujących w czasie”.

– Praca ta kwestionuje nasze rozumienie wczesnego rozwoju zwierząt i planów budowy ciała, otwierając nowe ścieżki do badania plastyczności i odmładzania cyklu życia. Fakt, że znaleźliśmy nowy gatunek, który używa tej osobliwej „maszyny do podróży w czasie”, rodzi fascynujące pytania o to, jak bardzo ta zdolność jest rozprzestrzeniona w zwierzęcym drzewie życia – powiedział Joan J. Soto-Angel, adiunkt na Uniwersytecie w Bergen.

Niezamierzone odkrycie jest przyczyną tego badania. Soto-Angel zaczął badać ten temat po tym, jak larwa ctenofora nagle pojawiła się w miejscu dorosłego ctenofora w zbiorniku w jego laboratorium. Jak się jednak okazało, był to ten sam osobnik. Soto-Angel i jego współpracownicy zaczęli więc próbować odtworzyć scenariusz, który mógłby wywołać odwrotny rozwój i odkryli, że dorosły ctenofor może w rzeczywistości powrócić do stadium larwalnego, gdy doświadcza skrajnego stresu.

– Obserwowanie, jak powoli przekształcają się w typową larwę Cydippid, jakby cofały się w czasie, było po prostu fascynujące. Przez kilka tygodni nie tylko zmieniały swoje cechy morfologiczne, ale także miały zupełnie inne zachowanie żywieniowe, typowe dla larw Cydippid – wyjaśnił Soto-Angel.

Meduzy grzebieniowe to starożytne zwierzęta – niektóre badania wskazują, że mogą być pierwszymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek istniały, a pojawiły się około 700 milionów lat temu – co skłoniło naukowców do przypuszczenia, że odwrotny rozwój może być pierwotną umiejętnością.

Według naukowców plastyczność cyklu życia – zdolność organizmu do zmiany aspektów swojej biologii, gdy doświadcza on określonych bodźców środowiskowych – może być bardziej obecna wśród zwierząt, niż wcześniej sądzili.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: Nowe, istotne dla przemysłu odkrycie naukowców z Polski!

Grafika tytułowa: Alba Martinez / Unsplash