Misja SpaceX Crew-6 rozpoczęta!

Pojazd SpaceX, składający się z rakiety Falcon 9 zwieńczonej autonomicznie obsługiwaną kapsułą Crew Dragon o nazwie Endeavour, wystartował dziś rano z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie.

Start miał miejsce 72 godziny po odwołaniu pierwszej próby, związanym z zablokowaniem przepływu płynu zapłonowego silnika. NASA rozwiązała problem poprzez wymianę zatkanego filtra i oczyszczenie systemu.

Dziewięć minut po starcie, Crew Dragon osiągnął orbitę lecąc z prędkością ponad 20 razy większą niż prędkość dźwięku, a Falcon powrócił na Ziemię, bezpiecznie lądując na statku ratowniczym, pływającym po Atlantyku.

Chwilę po tym, jak kapsuła dotarła na orbitę, kierownik kontroli misji SpaceX żartobliwie komunikował się przez radio z załogą: „Jeśli podobała ci się jazda, nie zapomnij dać nam pięciu gwiazdek”.

Dowódca załogi, 59-letni astronauta NASA Stephen Bowen, odpowiedział przez radio: „Chcielibyśmy podziękować za dzisiejszą wspaniałą podróż na orbitę”.

Sześciomiesięczna misja naukowa załogi obejmie około 200 eksperymentów technologicznych, począwszy od badań nad wzrostem ludzkich komórek w kosmosie, a skończywszy na kontrolowaniu materiałów palnych w warunkach mikrograwitacji.

Misja Designated Crew 6 jest szóstym długoterminowym zespołem ISS, który NASA wysłała na pokładzie SpaceX od czasu, gdy prywatne przedsięwzięcie rakietowe założone przez Elona Muska zaczęło wysyłać amerykańskich astronautów na orbitę w maju 2020 roku.

Czytaj także: SpaceX coraz bliżej startu na Marsa!