Mikrobaterie – napęd inteligentnego pyłu

Zespół naukowców z Politechniki w Chemnitz opracował mikrobaterie, które w przyszłości mogą być wykorzystywane do zasilania zaawansowanych aplikacji Internetu rzeczy.

Internet rzeczy (ang. internet of things, IoT) to koncepcja, według której przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane. Za pośrednictwem instalacji elektrycznej inteligentnej lub sieci komputerowej. Koncepcja może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Szczególnie w przemyśle przetwórczym, zarządzaniu miastami, świadczeniu usług zdrowotnych, urządzeniach gospodarstwa domowego, mobilności oraz urządzeniach noszonych (wearables).

Naukowcy uważają, że w przyszłości możemy korzystać z wysoce zaawansowanej wersję IoT o nazwie „inteligentny pył” (“smart dust”). Technologia ta prawdopodobnie istniałaby w postaci dużej sieci miliardów autonomicznych mikroczujników i urządzeń mikrokomputerowych.

Takie mikro i nanoskalowe urządzenia byłyby obecne, podobnie jak pył i powietrze, wszędzie, w tym w naszych miastach. Monitorowałyby wszelkie parametry, istniejące wokół nas. Na przykład inteligentna sieć pyłowa w dżungli byłaby w stanie przewidzieć pożary na długo przed ich wystąpieniem, stale obserwując poziom wilgoci i ciepła.

Technologia może być również w stanie wykryć obecność nowych wirusów w naszym środowisku. Poinformować nas o tym, zanim osiągną one rozmiary pandemii.

Według przewidywań naukowców, wszystkie elementy inteligentnej sieci pyłowej, podobnie jak współczesne inteligentne urządzenia domowe, wykorzystywałyby Internet do łączenia się i wymiany informacji między sobą.

Wyzwaniem związanym z inteligentnym pyłem jest zapewnienie im wysoce wydajnych i małych źródeł zasilania. W tym obszarze mikrobaterie zademonstrowane przez naukowców z Uniwersytetu w Chemnitz mogą doskonale sprawdzić się w działaniu.

Czytaj także: Małe elektrownie atomowe – przyszłość energetyki?