Wielki sukces Muska

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) wydała SpaceX zezwolenie na korzystanie z satelitarnego systemu internetowego Starlink w pojazdach w ruchu.

Pozwolenie obejmuje samochody osobowe, ciężarówki i samoloty. Otwiera wielkie możliwości poszerzenia zakresu użycia, a co za tym idzie pozyskania nowych klientów.   

Na ten niewątpliwy sukces firma Elona Muska czekała od marca zeszłego roku.

Aby podłączyć się do systemu stacji naziemnych w ruchu (ESIM) i otrzymać szerokopasmowy zasięg Internetu, klienci muszą zakupić osobistą antenę naziemną lub terminal użytkownika. Za ich pomocą będą mogli połączyć się z dowolnymi orbitującymi satelitami Starlink. Do tej pory czasze te musiały znajdować się w stałym miejscu, aby uzyskać dostęp do systemu.

FCC tłumaczy wydanie zgody interesem publicznym. W zezwoleniu, datowanym na 30.06 2022 roku czytamy: „Zezwolenie na nową klasę terminali dla systemu satelitarnego SpaceX rozszerzy zakres możliwości szerokopasmowych. Aby sprostać rosnącym wymaganiom użytkowników, które teraz wymagają łączności w ruchu, niezależnie od tego, czy jeździsz kamperem po całym kraju, czy przewozisz frachtowiec z Europy do portu w USA lub podczas lotu krajowego lub międzynarodowego.”

Starlink nie kryje swoich ambicji, aby trafić ze swoją ofertą nie tylko do klientów indywidualnych. Firma negocjuje warunki współpracy m. in. z liniami lotniczymi. Zawarła już umowy z Hawaiian Airlines i prywatnymi odrzutowcami JSX.W ciągu najbliższych kilku lat zacznie zapewniać łączność internetową w samolotach.

Dodatkowo, Starlink właśnie wprowadził nowy specjalny poziom usług dla samochodów kempingowych, umożliwiając, za dodatkową opłatą użytkownikom łączenie się z satelitami Starlink z wielu lokalizacji, takich jak kempingi lub domki wakacyjne. Do tej pory jednak odbiorcy usług nie mogli korzystać z połączenia, gdy ich kampery lub furgonetki były w ruchu.  

To zmieniło się dzięki wczorajszej decyzji FCC.

Czytaj także: Starlink dostępny już w 32 krajach