Marsjański helikopter NASA bije rekordy

Helikopter Ingenuity pobił dwa nowe rekordy – poinformowała NASA. Dokonał tego na Marsie, na którym przebywa już od ponad dwóch lat.

Helikopter leciał z prędkością 23,3 km na godzinę, pobijając swój poprzedni rekord o prawie 2 kilometry. Osiągnął wysokość 16 metrów, przewyższając poprzednią wysokość 14 metrów. Dane z Ingenuity zostały udostępnione online przez NASA w dzienniku lotów.

W ciągu ostatnich dwóch lat helikopter przeprowadził serię testów. Obecnie prowadzi fazę demonstracji operacji, która według NASA „ma na celu zbadanie, w jaki sposób przyszłe łaziki i odkrywcy powietrzni mogą ze sobą współpracować”.

NASA opublikowało film, na którym szef zespołu, Teddy Tzanetos, przemawiał z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. Twierdzi on, że rekordy ustanowione przez Ingenuity pozwalają programistom rozwijać przyszłe projekty śmigłowców.

„Tego rodzaju osiągnięcia pochodzące z powierzchni Marsa będą pomocne do zaprojektowania nowych helikopterów, przeznaczonych do odzyskiwania próbek z powierzchni Marsa” – powiedział Tzanetos.

Helikoptery z tej serii są kolejną fazą technologii i będą współpracować z Perseverance. Łazik zbierze probówki i dostarczy do lądownika powrotnego. Rakieta wewnątrz lądownika pozwoli maszynie wysłać próbki z powrotem na Ziemię.

„Projektujemy następną generację helikopterów. Będą one mogły podnosić i przenosić probówkę, ale także jeździć po powierzchni” – powiedział szef zespołu.

Kolejnym nowym wynalazkiem jest „hexacopter”, czyli sześciosilnikowy helikopter wielkości łazika, który pomoże dostać się do wcześniej niedostępnych części Marsa.

Czytaj także: Mars – Czerwona Planeta pożądania

Fot. NASA