Lockheed Martin testuje nową broni naddźwiękową

Prototyp pocisku hipersonicznego opracowany przez amerykańskiego producenta broni leciał z pięciokrotnie większą prędkością dźwięku podczas niedawnego udanego testu technologicznego dla amerykańskiej armii.

Test broni hipersonicznej ogłoszony 5 kwietnia przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA), oznaczał drugą próbę programu Hypersonic Air-breathing Weapon Concept (HAWC). Po teście przeprowadzonym we wrześniu 2021 roku.

Osoby odpowiedzialne za start programu określiły go jako kamień milowy w badaniach naddźwiękowych. Celem jest prowadzenie operacji wojskowych z większą prędkością i skutecznością w porównaniu do tego, co jest obecnie dostępne.

„Wciąż analizujemy dane z testów w locie. Jesteśmy przekonani, że zapewnimy siłom powietrznym i marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych doskonałe możliwości dywersyfikacji dostępnej technologii dla ich przyszłych misji”. Przekazał w oświadczeniu Andrew Knoedler, kierownik programu HAWC w DARPA w biurze technologii taktycznych.

W komunikacie prasowym firmy Lockheed Martin stwierdzono, że pocisk osiągnął wysokość prawie 20 tysięcy metrów. Stanowi to dwukrotność wysokości przelotowej typowego lotu komercyjnego. John Clark, dyrektor generalny Lockheed Martin, powiedział, że pojazd będzie reagował na szybko pojawiające się zagrożenia na arenie globalnego bezpieczeństwa.

DARPA i Siły Powietrzne USA wspólnie pracują nad finansowaniem i wspieraniem programu HAWC już od jakiegoś czasu. Producenci sprzętu wojskowego Raytheon i Northrop Grumman wspólnie ujawnili, że otrzymali 200 milionów dolarów finansowania projektu w 2019 roku. Lockheed Martin prawie 1 miliard dolarów w 2018 roku, według DefenseNews.com.

Czytaj także: Lockheed Martin z marsjańskim kontraktem NASA