LeopardISS – pierwszy z eksperymentów misji IGNIS, jest już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!
Polska technologia z Gliwic rozpoczęła swoją kosmiczną przygodę. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną dotarła jednostka LeopardISS – zaawansowany system przetwarzania danych, stworzony przez firmę KP Labs. Urządzenie już niebawem weźmie udział w eksperymencie z zakresu sztucznej inteligencji w ramach przełomowej, pierwszej polskiej misji naukowo-badawczej na ISS – projektu IGNIS. Moment uruchomienia testów zbiegnie się z przylotem na orbitę polskiego astronauty, Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
LeopardISS to jednostka typu Data Processing Unit, która umożliwia prowadzenie eksperymentów z algorytmami uczenia maszynowego w przestrzeni kosmicznej, bez potrzeby wynoszenia osobnych satelitów. Została w całości zaprojektowana w Polsce, a jej instalacja na platformie ICE Cubes w module Columbus ISS pozwoli na zdalną obsługę i pełne wykorzystanie zasobów stacji – zasilania, transmisji danych i komunikacji. To ważny krok na drodze do uczynienia badań kosmicznych bardziej dostępnymi i elastycznymi.
Pierwszym celem misji LeopardISS będzie testowanie algorytmów trójwymiarowego mapowania terenu opracowanych przez Politechnikę Poznańską. Dzięki nim łaziki planetarne w przyszłości będą mogły lepiej analizować otoczenie na Księżycu czy Marsie. Walidacja tych algorytmów w warunkach orbitalnych pozwoli sprawdzić ich skuteczność w środowisku zbliżonym do rzeczywistego pola działania.
Projekt LeopardISS znalazł się w gronie trzynastu wybranych do realizacji w ramach misji IGNIS – przełomowego programu przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Kosmiczną. Dzięki współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną polskie instytucje zyskały wyjątkowy dostęp do infrastruktury Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co otwiera nowe możliwości dla rodzimych badań i innowacji technologicznych.
Planowany przylot polskiego astronauty na ISS nastąpi pod koniec maja 2025 roku. Podczas około dwutygodniowej misji weźmie on udział w wybranych eksperymentach badawczych oraz działaniach edukacyjnych. Jednostka LeopardISS, oparta na doświadczeniach z wcześniejszej misji Intuition-1, pozwoli inżynierom i naukowcom rozwijać, testować i weryfikować nowoczesne algorytmy AI w warunkach kosmicznych – bez konieczności budowy dedykowanego satelity.
Czytaj też: DARPA ogłosiła konkurs na orbitera księżycowego
Grafika tytułowa: Space Agency