„Latający Tygrys” chińskiego Volkswagena

Prototyp w pełni zautomatyzowanego drona pasażerskiego eVTOL, nazwanego „Latającym Tygrysem” zaprezentował Volkswagen Group China.

W celu zbadania nowej generacji rozwiązań w zakresie mobilności, w tym rynku miejskiej mobilności lotniczej i rozszerzenia ruchu miejskiego na przestrzeń powietrzną już w 2020 roku Volkswagen Group China uruchomił projekt Vertical Mobile.

Po intensywnych badaniach, pracach koncepcyjnych i rozwojowych koncern opracował swój pierwszy model automatycznego drona – V.MO. Ze względu na charakterystyczne czarno-złote malowanie, które otrzymał z okazji jego premiery w Roku Tygrysa, został nazwany „Latającym Tygrysem”.

Prototyp powstał w wyniku partnerstwa między VW China, brytyjską firmą projektową Tangerine i chińskim producentem lotniczym Sunward.

eVTOL (pojazdy pionowego startu i lądowania) mogą przewozić pasażerów szybciej i wydajniej niż obecny konwencjonalny transport lądowy. W miarę rozwoju projektu Vertical Mobility Volkswagen Group China będzie współpracować z odpowiednimi chińskimi władzami w celu uzyskania certyfikacji.

Dyrektor generalny Volkswagen Group China, Dr Stephan Wöllenstein powiedział: „Dzięki temu pilotażowemu projektowi przenosimy długą tradycję Volkswagena w zakresie precyzyjnej inżynierii, wzornictwa i innowacji na wyższy poziom. Opracowujemy produkt premium, który będzie służył potrzebom mobilności eVTOL naszych przyszłych chińskich klientów znających się na technologii”.

Czytaj także: Nieziemski eVTOL Hyundaia