Księżyc nowym źródłem konfliktu?

Chiny zamierzają uruchomić trzy bezzałogowe misje na Księżyc w ciągu 10 lat. Wyścig kosmiczny między Chinami a USA przyspiesza po tym, jak pekińska Narodowa Administracja Kosmiczna uzyskała zgodę na wystrzelenie trzech orbiterów.

Według chińskiej gazety państwowej Global Times Chiny stały się trzecim krajem, który odkrył nowy minerał księżycowy, nazwany Changesite-(Y).

Minerał został odkryty w 2022 roku przez Pekiński Instytut Geologii Uranu po pobraniu przez chińską misję eksploracji Księżyca Chang’e 5. Jest to szósty nowy minerał zidentyfikowany przez ludzi na Księżycu.

Chińska misja Chang’e-5 pobrała próbki z Księżyca w 2020 roku. Został on opisany przez Global Times jako „minerał fosforanowy w krysztale kolumnowym” znaleziony w cząstkach księżycowych skał. Minerał zawiera hel-3, który może być przyszłym źródłem energii.

Odkrycie może wywrzeć większą presję na Stany Zjednoczone by zintensyfikowały swoje wysiłki po tym, jak misja księżycowa Artemis I została przełożona po raz drugi.

Eksploracja Księżyca może być kolejnym źródłem napięć między krajami. NASA bada również południowy biegun Księżyca, gdzie Chiny planują zbudować stację badawczą we współpracy z Rosją.

Stany Zjednoczone pozostają jedynym krajem, który umieścił astronautów na Księżycu. Ostatnie lądowanie miało miejsce prawie 50 lat temu, podczas misji Apollo 17, między 7 grudnia a 19 grudnia 1972 roku.

Czytaj także: Chiny chcą zawłaszczyć Księżyc?