Armia USA wdraża projekty VTOL

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Obrony (DARPA) rozpoczęła program o nazwie ANCILLARY. Ma on na celu opracowanie i wdrożenie technologii wymaganych do produkcji pionowego startu i lądowania (VTOL), samolotów.

Maszyny mają posiadać niską masę, dużą ładowność i wytrzymałość.

„Celem jest zbudowanie samolotu, który może startować z pokładów statków i niewielkich lokalizacji lądowych w niekorzystnych warunkach pogodowych. Bez sprzętu startowego i ratunkowego zwykle potrzebnego do tych systemów” – czytamy w komunikacie prasowym DARPA.

W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono wiele inwestycji badawczych VTOL, które doprowadziły do innowacyjnych konfiguracji pojazdów obejmujących rozmiar, masę, moc i koszt.

Przemysł VTOL odnotował ewolucję postępów. Szczególnie w małych układach napędowych, dużej pojemności, niskiej wadze akumulatorów, ogniw paliwowych, materiałów, elektroniki i taniej produkcji dodatków. To wszystko może teraz umożliwić eksplorację nowych projektów.

W czerwcu 2021 r. Siły Powietrzne USA ogłosiły nabór zgłoszeń na nowatorski projekt High-Speed VTOL (HSVTOL). Zgłoszenia obejmowały intensywne testy w zakresie usług bez pasa startowego i elastycznego przepływu pracy.

Spośród 218 wnioskodawców grupa AFWERX zatwierdziła 35 projektów do ostatecznego rozpatrzenia, które zostaną zademonstrowane Siłom Powietrznym USA. Te ostateczne modele prawdopodobnie zmienią przyszłe operacje armii amerykańskiej wraz z najnowszym VTOL DARPA.

Czytaj także: Microsoft dostarczy gogle VR US Army