Kryptowaluty znowu tracą

Bitcoin spadł w piątek na amerykańskiej giełdzie o 8,3% do 38 932,49 USD, tracąc 3523,07 USD w porównaniu z poprzednim zamknięciem.

Notowania największej i najbardziej znanej kryptowaluty na świecie to prawdziwy rollercoaster. Po spadkach, wzrosły ostatnio o 18,2% w porównaniu z rocznym najniższym poziomem 32 950,72 USD w dniu 24 stycznia. Teraz znów tracą.

Czytaj także: Sankcje mocno windują kryptowaluty

Także Ether, moneta połączona z siecią blockchain ethereum, spadła w piątek o 7,87 % do 2611,38 USD. Traci 223,19 USD w porównaniu z poprzednim zamknięciem.

Miłośnicy kryptowalut postrzegają bitcoin jako „cyfrowe złoto”, przydatny sposób na przechowywania gotówki podczas wojny lub katastrofy. Bitcoin ma ograniczoną podaż i działa w globalnej sieci komputerowej poza zasięgiem rządów, a zatem jest bezpieczniejszy niż tradycyjne waluty.

Inwestorzy twierdzą, że podczas wojny wzrasta popyt na bitcoiny, który jest bardziej atrakcyjny od innych instrumentów finansowych. Cena złota wzrosła o 2,6%, podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA spadła o 8,7% od ostatniej środy.

„Nie uważamy, że BTC to bezpieczna przystań, nie powinien nim być. Jego atrakcyjność polega na tym, że ma ograniczoną podaż, jest wolny od kredytu, jest dostępny cyfrowo , na okaziciela. Okazuje się być realną alternatywą dla tradycyjnych finansów w obecnym środowisku ”, powiedział Richard Usher z firmy kryptograficznej BCB Group.

Handel kryptowalutami w Rosji gwałtownie wzrósł, gdy rubel został zniszczony przez zachodnie sankcje, które mają na celu zdusić rosyjską gospodarkę i odciąć ją od globalnego systemu finansowego.