Koniec współpracy Qualcomm i Samsunga! Co dalej?

Qualcomm to producent jednych z najważniejszych procesorów wykorzystywanych na pokładzie urządzeń mobilnych. Mam oczywiście na myśli układy Snapdragon. Obecny flagowy układ montowany na pokładzie wielu flagowców – Snapdragon 8 Gen 1 – produkowany jest przez Samsunga. Jak się jednak okazało, koncern z Korei nie spełnił oczekiwań Qualcomma i przygotowywaniem kolejnej generacji układów zajmie się ktoś inny.

Snapdragon 8 Gen 1+ od starego znajomego!

W drugiej połowie bieżącego roku zadebiutuje procesor Snapdragon 8 Gen 1+. Jak się okazuje, za jego produkcję nie będzie odpowiadał koncern z Korei, tylko tajwański TSMC, który zajmował się wcześniej m.in. przygotowywaniem dla Qualcomma procesora Snapdragon 888. TSMC ma ogromne doświadczenie w przygotowaniu wydajnych energetycznie układów.

Przykładem może być tutaj MediaTek Dimensity 9000, który chętnie wykorzystywany jest chociażby przez producentów z Chin. Procesor zbiera świetne recenzje. Samsung natomiast ma problem z wydajnością 5-nm, jak i 4-nm procesów technologicznych. Według powszechnych opinii specjalistów, wydajność produkcyjna Snapdragona 8 Gen 1 to zaledwie 35%. Qualcomm najwidoczniej wymaga więcej.

Czytaj też: Karty graficzne będą tańsze? NVIDIA robi co może…

Pozostaje mieć nadzieję, że Snapdragon 8 Gen 1+ zaoferuje nam rozsądny skok wydajnościowy względem poprzednika. Oraz że nie będzie się tak uciążliwie nagrzewał się, jak jego poprzednik. Wszystkiego dowiemy się za kilka miesięcy.