Kolumny JBL L100 Classic 75 – retro rządzi

Do dostępnego już od jakiegoś czasu na polskim rynku jubileuszowego wzmacniacza zintegrowanego JBL SA 750 dołączają właśnie jubileuszowe kolumny JBL L100 Classic 75.

W tym roku JBL obchodzi 75-te urodziny. Z tej okazji producent przygotował dwa urządzenia – wzmacniacz JBL SA 750 oraz kolumny L100 Classic 75.

Czytaj też: JBL SA750 – nowoczesny dźwięk w dawnej obudowie | CoNowego.pl

Kolumny mają ten sam kultowy design retro w stylu lat 70., co JBL L100 Classic. Jest to nawiązane do klasycznego stylu JBL, włączając charakterystyczną maskownicą Quadrex i wytworne wykończenie fornirem z drewna tekowego.

W sprzedaży pojawi się zaledwie 750 par tego historycznego produktu, a każdy ekskluzywny głośnik posiada unikalną sygnowaną tylną plakietkę. Drewniane wykończenie uzupełnia czarna maskownica z pianki Quadrex, zaakcentowana czarno-złotym logo JBL. Odznaki edycji specjalnej znajdują się z przodu i z tyłu głośnika, w tym pamiątkowa tabliczka, na której znajduje się podpis głównego inżyniera systemu, Chrisa Hagena, a także indywidualny numer pary z łącznej liczby 750 par produkcyjnych.

Choć w opisie kolumn producent poświęca bardzo dużo miejsca kwestiom wzorniczym, na szczęście nie zapomniał o pierwotnej ich funkcji sprzętu związanej z reprodukcją dźwięku.

Głośnik L100 Classic 75 wyposażony jest w 1-calowy tytanowy przetwornik wysokotonowy JT025Ti2-4 połączony z falowodem z soczewką akustyczną dla optymalnej integracji z 5-calowym przetwornikiem średniotonowym JM125PC-8 z membraną z czystej celulozy. Pionowe rozmieszczenie przetworników HF i MF jest nieco przesunięte na prawo od głośnika niskotonowego poniżej, z tłumikami HF i MF umieszczonymi w lewym górnym rogu przedniej ścianki. Za niskie częstotliwości odpowiedzialny jest 12-calowy głośnik niskotonowy z odlewanym koszem i membraną z czystej celulozy JW300SW-8, działający w obudowie bas-refleks, który jest dostrojony za pomocą pojedynczego, skierowanego do przodu portu z rozszerzonym wyjściem.

L100 Classic 75 jest sprzedawany jako system dopasowanych par i zawiera zestaw stojaków podłogowych JS-120. Cały system jest dostarczany w specjalnie wykonanej drewnianej skrzyni z grafiką z limitowanej edycji na panelach bocznych.

Producent nie podaje ceny, prawdopodobnie będzie ona wynosiła ok 11 tys. zł.