Japońska misja na Marsa opóźniona o dwa lata

Japońska agencja kosmiczna JAXA potwierdziła dwuletnie opóźnienie w wystrzeleniu misji Martian Moons eXploration (MMX), częściowo obwiniając za to rakietę H3, która wyniesie statek kosmiczny.

Wstępnie planowano start misji MMX na koniec tego roku, ale obecnie przesunęło się na rok 2026. Podstawową misją MMX jest wylądowanie na Fobosie (księżyc Marsa) i pobranie próbek i potem  powrót na Ziemię. 

W związku z oceną wyników demonstracji drugiego pojazdu testowego rakiety H3 i biorąc pod uwagę znaczenie zapewnienia wystarczającego czasu na wstępną weryfikację danych dotyczących MMX na ziemi, dokonano przeglądu harmonogramu wystrzelenia japońskich rakiet – podała agencja w komunikacie, cytowana przez portal.

Próba rakiety H3

H3 odbył swój inauguracyjny start w marcu 2023 r., ale nie udało mu się dotrzeć na orbitę, ponieważ jego silnik drugiego stopnia nie zapalił się, prawdopodobnie z powodu problemu z elektryką. JAXA ogłosiła 27 grudnia, że zaplanowała drugi start H3 już 14 lutego , na pokładzie którego znajdować ma  się ładunek testowy i dwa małe satelity.

Wcześniej planowano, że wystrzelenie MMX miało odbyć się we wrześniu 2024 r. Sonda miałaby wejść na orbitę wokół Marsa w sierpniu 2025 r. i pozostać tam przez trzy lata, po czym powrócić na Ziemię we wrześniu 2029 r.

Decyzja o przełożeniu MMX na rok 2026, czyli kolejne dostępne okno misji na Marsa, została zatwierdzona przez Centralę Strategii Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej japońskiego rządu w ramach rewizji Harmonogramu Podstawowego Planu Polityki Kosmicznej. Misja ogłosiła wówczas tę zmianę w mediach społecznościowych , ale nie podała żadnego wyjaśnienia opóźnienia.

MMX to statek kosmiczny ważący około 4000 kilogramów, wyposażony w zestaw instrumentów do badania Marsa i jego dwóch małych księżyców, Fobosa i Deimosa. Wśród nich jest MEGANE, spektrometr promieni gamma i neutronów opracowywany we współpracy z NASA. Na MMX znajduje się także mały łazik opracowany wspólnie przez francuską agencję kosmiczną CNES i niemiecką agencję kosmiczną DLR w celu zbadania Fobosa.

Podstawową misją MMX jest wylądowanie na Fobosie i pobranie próbek Fobosa w celu powrotu na Ziemię. Naukowcy planują przeanalizować próbki, aby ustalić, czy Fobos i prawdopodobnie Deimos powstały w wyniku zderzenia większego obiektu z Marsem, czy też są to małe asteroidy, które zostały przechwycone na orbitę przez planetę. Zgodnie ze zmienionym harmonogramem misji MMX zwróci próbki na Ziemię w 2031 roku.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: SpaceX planuje w lutym trzeci test Starshipa?

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash