Japońscy astronauci wylądują na Księżycu!

Japonia w ramach partnerstwa z NASA stanie się drugim narodem na świecie, który wyląduje na Księżycu. Japońscy astronauci będą uczestniczyć w programie Artemis, którego celem jest m.in. powrót człowieka na Srebrny Glob.

W Waszyngtonie administrator NASA Bill Nelson i japoński minister edukacji, kultury, sportu, nauki i technologii (MEXT) Masahito Moriyama podpisali także porozumienie dotyczące dodatkowego japońskiego wkładu w program Artemis. Chodzi o łazik księżycowy zwany Lunar Cruiser.

Zgodnie z planem, NASA dostarczy łazik na Księżyc, co powinno nastąpić przed misją Artemis VII zaplanowaną nie wcześniej niż w 2031 roku. NASA zapewni także dwa miejsca na przyszłe misje lądowania na Księżycu Artemis astronautom z japońskiej agencji kosmicznej JAXA, pierwszą agencją inną niż NASA.

Japoński łazik będzie wspierać dłuższe wyprawy z lądowisk Artemis, które znajdują się poza zasięgiem Lunar Terrain Vehicle, który opracowują trzy amerykańskie firmy. Łazik został zaprojektowany tak, aby pomieścić dwóch astronautów, a jego okres działania ma wynosić 10 lat.

Ameryka nie będzie już sama chodzić po Księżycu. Dzięki temu nowemu łazikowi dokonamy przełomowych odkryć na powierzchni Księżyca, które przyniosą korzyści ludzkości i zainspirują pokolenie Artemis – powiedział administrator NASA Bill Nelson.

Nie podano jednak żadnych szczegółów na temat tego, kiedy japońscy astronauci polecą na Księżyc.

Japonia oprócz dwóch misji lądowania ma jeszcze wolne miejsce na przyszłą misję Artemis do „Księżycowej Bramy” czyli stacji Gateway. Z kolei Europejska Agencja Kosmiczna ma trzy miejsca w misjach Artemis ze względu na swój wkład w Księżycową Bramę. Zjednoczone Emiraty Arabskie również biorą udział w misji Gateway po podpisaniu w styczniu umowy z NASA na opracowanie modułu śluzy powietrznej.

Źródło: NASA, spacenews.com

Czytaj też: Astrobotics i Mission Control współpracują w misji łazika księżycowego

Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash