Japonia realizuje ambitne cele kosmiczne. Najpierw lot na Księżyc!
Japońska Agencja Badań Kosmicznych poinformowała o udanym starcie w kosmos teleskopu XRISM (X-ray Imaging and Spectroscopy Mission) oraz inteligentnego lądownika SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), który ma posłużyć do badania Księżyca.
Wstępnie lot miał odbyć się już 10 dni wcześniej, ale ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe musiał zostać przesunięty. Start rakiety odbył się z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima zlokalizowanego na wyspie Tanegashima.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, SLIM za kilka miesięcy podejmie próbę przeprowadzenia pierwszego w Japonii miękkiego lądowania na Księżycu. Ma to być niezwykle precyzyjne posadzenie lądownika na powierzchni naszego naturalnego satelity, które utoruje drogę do jeszcze bardziej ambitnych wyczynów – zapowiadają przedstawiciele JAXA.
SLIM nie bez powodu otrzymał taką nazwę. Ma zaledwie 2,4 m wysokości, 2,7 m długości i 1,7 m szerokości. Jego masa to około 700 kilogramów, ale blisko 70 proc. tej masy stanowi paliwo.
Projekt ma na celu zmniejszenie masy funkcjonalnego sprzętu obserwacyjnego i lądowania na planetach ubogich w zasoby, z myślą o przyszłych sondach badawczych Układu Słonecznego – napisali w opisie misji urzędnicy z JAXA.
Według planu sonda poleci na Księżyc nieco odleglejszą, ale za to bardziej oszczędną trasą. Na orbitę Srebrnego Globu dotrze za około 3-4 miesiące. Po miesięcznej obserwacji SLIM podejmie próbę lądowania w kraterze Shioli położonym na widocznej z Ziemi stronie Księżyca.
SLIM niesie w sobie dwie minisondy, które po wylądowaniu zostaną wyrzucone na powierzchnię Księżyca. Jak wynika z materiałów prasowych misji, te dwa małe statki pomogą zespołowi misji monitorować stan większego lądownika, robić zdjęcia miejsca lądowania i zapewnić „niezależny system do bezpośredniej komunikacji z Ziemią – czytamy także.
Wcześniej lądownik prywatnej firmy iSpace z Tokyo podjął próbę lądowania, ale niestety rozbił się o powierzchnie Księżyca. Będzie to więc druga w tym roku okazja do wylądowania, którą podejmuje strona japońska. Jak do tej pory tylko cztery kraje z sukcesem wylądowały na Srebrnym Globie. Ostatnim były Indie.
Źródło: dzienniknaukowy.pl
Czytaj też: Aktywność sejsmiczna na Księżycu? Okrycie misji z Indii
Grafika tytułowa: engin akyurt / Unsplash