Jak zarobić 738 tysięcy dolarów w 32 minuty?

Cam Rackam. 42-letni artysta z Huntington Beach w Kalifornii ucierpiał wskutek ogłoszenia pandemii wiadomego wirusa. Wystawy sztuki zostały odwołane, sprzedaż spadła, a jego prowizje wyschły.

Do niedawna największe pieniądze, jakie jednorazowo zarobił na swojej sztuce, to 11 tysięcy dolarów za obraz i rzeźbę, sprzedane w 2015 roku.

Po tym, jak usłyszał o sukcesach popularnych kolekcji sztuki NFT, takich jak Bored Ape Yacht Club i projekt Beeple’a o wartości 69 milionów dolarów, postanowił pójść tym tropem.   

„Zdałem sobie sprawę, że będąc w stanie zobaczyć wszystkich swoich klientów na blockchainie w tym samym czasie, możesz zacząć robić z nim naprawdę interesujące rzeczy”. Mówi artysta w wywiadzie udzielonym CNBC Make It. Sprzedaż cyfrowej sztuki ruszyła, gdy Rackam dotarł do popularnej strony z memami na Instagramie o nazwie @wallstmemes. Zapytał, czy chcą współpracować przy kolekcji NFT. Zgodzili się i Rackam stworzył tysiące iteracji byka z kreskówek z Wall Street.

Cam Rackam (@Cam_rackam) / Twitter

27 października 2021 roku sprzedał całą kolekcję 10 000 NFT w 32 minuty.

„W ciągu pierwszych pięciu minut zniknęło około 2250 z nich” — powiedział Rackam. „Ale potem zdałem sobie sprawę, że w ósmej lub dziewiątej minucie byliśmy już w połowie drogi. Zacząłem myśleć: „O mój Boże, sprzedamy to piorunem!”.

Kolekcja była warta 660 Ethereum, co w tamtym dniu oznaczało równowartość 738 593,97 $.

Rackam mówi, że świętował transakcję w swoim domu w Huntington Beach, pijąc szampana, paląc cygaro i bawiąc się przy muzyce.

Rackam nie jest jedynym artystą, który odniósł sukces w sprzedaży NFT. Sprzedaż aktywów cyfrowych osiągnęła w zeszłym roku 17,6 miliarda dolarów. Wielu badaczy rynku ostrzega, że rynek NFT już stał się przesycony. Połączenie ogromnego szumu medialnego i spekulacji wywindowało ceny do ekstremalnych i niezrównoważonych poziomów.

Czytaj także: Pierwsza konfiskata NFT przez Urząd Skarbowy