Jak wzmocnić komórki kostne? Naukowcy testują hipergrawitację!

Zespół naukowców z Uniwersytetu San Carlos w Cebu City i Uniwersytetu Świętego Imienia w Tagbilaran City na Filipinach przeprowadził rewolucyjny eksperyment, wykorzystując wirówkę o dużej średnicy do testowania wzrostu komórek kostnych w warunkach hipergrawitacji. Badania mogą przynieść przełom w technologii implantów kostnych, a także wspomóc rozwój przemysłu hodowli wodorostów w regionie. Eksperymenty przeprowadzono w ramach inicjatywy Access to Space for All, finansowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej (UNOOSA).

Naukowcy skupili się na badaniu wpływu hipergrawitacji na biodrukowane komórki kostne. W tym celu hodowali je na rusztowaniach wykonanych z karagenu, węglowodanu pozyskiwanego z czerwonych wodorostów, który ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Zespół badawczy uważa, że karagen ma ogromny potencjał w tworzeniu wytrzymałych rusztowań do biodruku kości, a zwiększona grawitacja może stymulować ich wzrost. Eksperymenty polegały na poddaniu komórek trzem różnym warunkom hipergrawitacyjnym, w tym obciążeniu 15 G oraz 7,5 G.

W wirówce o średnicy 8 metrów, zlokalizowanej w centrum ESTEC w Holandii, naukowcy mieli dostęp do hipergrawitacji 20 razy silniejszej od grawitacji ziemskiej. To unikalne urządzenie pozwoliło im na długotrwałe testy w warunkach, które mogą prowadzić do przyspieszenia wzrostu komórek kostnych, podobnie jak miało to miejsce w wcześniejszych badaniach. Zespół liczy na to, że wyniki eksperymentów przyczynią się do opracowania bardziej efektywnych technologii w medycynie regeneracyjnej i przemyśle biotechnologicznym.

Analiza wyników, w tym poziomów ekspresji genów oraz obrazów komórek wykonanych przy użyciu mikroskopu, zostanie przeprowadzona na Filipinach. Badania są także przykładem efektywnego wykorzystania lokalnych zasobów morskich – karagen pozyskiwany z czerwonych wodorostów, które rosną w tropikalnych wodach Filipin, stanowi kluczowy składnik biotuszu wykorzystywanego w biodruku. Eksperyment może nie tylko zrewolucjonizować medycynę, ale także przyczynić się do zrównoważonego rozwoju gospodarczego regionu.

Źródło: ESA

Czytaj też: Polska badaczka w poszukiwaniu lepszego leku na HIV

Grafika tytułowa: Mathew Schwartz / Unsplash