Jak nauczyć się golfa od podstaw? Początkującym pomaga technologia

Całkowity koszt symulatora dla golfistów to ok. 120-150 tysięcy złotych. Korzystać z nich mogą nie tylko początkujący – tę technologię do treningów wykorzystuje 80% najlepszych graczy na świecie.

Stale rosnąca popularność golfa na całym świecie to zjawisko, które nie ominęło także naszego kraju. W Polsce mamy już 39 pól golfowych, powstają też kolejne centra treningowe, gdzie początkujący zawodnicy mogą skorzystać z zaawansowanych technologicznie symulatorów. Największe centrum, warszawskie Studio Gwiaździsta 5, umożliwia skorzystanie z 6 takich urządzeń, w których kluczową rolę odgrywa technologia TrackMan 4 Dual Radar – najnowocześniejszy i najdokładniejszy system pomiaru radarowego kija oraz toru lotu piłki. 

Czytaj też: Dziś premiera gry Diluvion, symulatora podwodnych podróży

„Golf to sport całkowicie nieintuicyjny. Korzystanie z symulatora przede wszystkim pomaga zrozumieć i nauczyć się tej gry – to dla początkujących bardzo ważne. Dla miłośników radością jest możliwość grania bez względu na warunki pogodowe, w dowolnym czasie. Nie możemy też zapominać o aspektach towarzyskich, bo spotkania z innymi pasjonatami golfa są dużą przyjemnością. – dodaje Tadeusz Winkowski, założyciel Studia Gwiażdzista 5. Co więcej, symulatory dają możliwość uzyskania Zielonej Karty, bez której nie można zagrać na żadnym polu golfowym.

Sercem symulatora jest jednostka pomiarowa  stworzona przez duńską firmę TrackMan – lidera w dziedzinie pomiarów parametrów golfowych. Aż 80% czołowych zawodników na świecie – trenując – korzysta z tej technologii. Na jednostkę pomiarową składają się dwa radary dopplerowskie oraz radar optyczny czyli dająca dużą dokładność kamera optyczne. 

Nie można też zapominać o komputerze i oprogramowaniu. TrackMan Performance Studio powstało we współpracy z czołowymi zawodnikami i trenerami. Łączy i analizuje dane jak np. uderzenia, zbiera materiały wideo i grafiki – wspierając proces uczenia się. Można podłączyć do 6 kamer, aby zobaczyć cały ruch zawodnika i otrzymać aż 46 parametrów. Wszystkie one mogą być wyświetlane na bocznym monitorze, ale zwykle analizie poddaje się 6 kluczowych.  Pole golfowe wygląda niezwykle realistycznie, a widzimy je dzięki wykorzystaniu  projektora laserowego 3LCD  Sony VPL-PHZ50. 

W zestawie musi być też specjalnie dobrany ekran impaktowy, w który uderzają piłki. Wszystkie wymienione elementy składające się na symulator, narzędzia do analizy, w połączeniu z aranżacja pomieszczenia i instalacją to koszt około 120 – 150 tys. zł.