Intel rzuca rękawicę Nvidii w dziedzinie AI

Intel wprowadził dzisiaj na rynek nowy układ o nazwie Gaudi2 skoncentrowany na obliczeniach sztucznej inteligencji. Rynek AI jest zdominowany obecnie przez Nvidię.

Gaudi2 to procesor drugiej generacji wyprodukowany przez izraelski startup Habana Labs. Intel kupił tę firmę pod koniec 2019 roku za około 2 miliardy dolarów. Przetwarzanie sztucznej inteligencji jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów centrów danych. Stąd ogromne zainteresowanie inwestorów tym sektorem.

Odebranie Nvidii udziału w rynku jest dużym wyzwaniem dla Intela. Wielu badaczy i firm zajmujących się sztuczną inteligencją przyzwyczaiło się do korzystania z platformy oprogramowania CUDA firmy Nvidia. Tak więc oprócz nowych chipów do obliczeń AI Intel koncentruje się także na rozwoju oprogramowania.

Dyrektor ds. biznesowych w Habana Labs Eitan Medina, pochwalił się, że Gaudi2 jest dwa razy szybszy niż poprzedni układ AI Habany. Produkowany jest w technologii 7-nanometrowej firmy Taiwan Semiconductor Manufacturing. W porównaniu z 16-nanometrowymi poprzednikiem jest znacznie szybszy i mocniejszy (im mniejszy rozmiar tym lepszy).  

Sandra Rivera, która kieruje w Intelu centrum danych i sztuczną inteligencją, powiedziała, że ​​szacuje się, że rynek chipów AI będzie rósł o około 25% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Po tym czasie osiągnie wartość około 50 miliardów dolarów. „Zamierzamy inwestować i wprowadzać innowacje, aby przewodzić na tym rynku”, powiedziała. Dodała, że coraz więcej inwestycji będzie dotyczyło oprogramowania, zarówno w celu rozszerzenia zespołu Intela, jak i zakupu innych firm.

Czytaj także: Intel dołącza do bojkotu Rosji