Innowacyjny teleskop umożliwia obserwację gwiazd w ciągu dnia?

Astronomowie z Uniwersytetu Macquarie w Australii opracowali nową technikę wykorzystującą filtry światła na wielosoczewkowym Teleskopie Huntsmana. Efekt okazał się zaskakujący.

Teleskop ten pierwotnie zaprojektowany został do ultraczułych obserwacji nocnego nieba, a tymczasem wykazał zdolność do dokładnego pomiaru gwiazd, satelitów i innych celów w biały dzień.

Od wieków ludzie próbowali obserwować gwiazdy i satelity w ciągu dnia w zakresie fal optycznych, ale było to bardzo trudne. Nasze testy pokazują, że Łowca może osiągnąć niezwykłe wyniki w ciągu dnia – powiedziała Sarah Caddy z Uniwersytetu Macquarie, która pomogła zaprojektować i zbudować Teleskop Huntsmana.

Teleskop Huntsman, znajdujący się w Obserwatorium Siding Springs w mieście Coonabarabran w Nowej Południowej Walii, łączy w sobie kamerę astronomiczną i astromechaniczny sprzęt do ustawiania ostrości z unikalnym zestawem 10 bardzo czułych obiektywów Canon 400 mm.

Światło słoneczne zagłusza słabe planety, gwiazdy i galaktyki, dlatego obserwatoria naziemne ograniczają się do obserwacji w nocy. Jednakże, używając specjalnych szerokopasmowych filtrów w Teleskopie Huntsmana, astronomowie byli w stanie zablokować większość światła dziennego, jednocześnie przepuszczając określone długości fal z ciał niebieskich. 

Naukowcy przez miesiące testowali swoją metodę filtrowania. Jednym z celów badaczy był czerwony nadolbrzym Betelgeza, położony około 650 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda ta stała się przedmiotem niedawnego zainteresowania, ponieważ w 2019 r. wykazała nagłą zmianę jasności. Aktywność ta, uważana za wynik wyrzucenia masy materii w przestrzeń kosmiczną, w wyniku której utworzył się obłok pyłu, który chwilowo przesłonił światło gwiazdy, sugeruje, że gwiazda przygotowuje się do eksplozji jako supernowa. 

Ten przełom toruje drogę do nieprzerwanych, długoterminowych badań gwiazd takich jak Betelgeza, gdy przechodzą one potężne erupcje pod koniec życia, wyrzucając ogromne ilości materii gwiezdnej w końcowych stadiach kosmicznego cyklu odrodzenia. Astronomowie uwielbiają, gdy gwiazdy w Drodze Mlecznej przechodzą w supernową , ponieważ może nam to wiele powiedzieć o tym, jak powstają pierwiastki we wszechświecie – powiedział Lee Spitler, współautor – autor najnowszego badania i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Macquarie.

Obserwacje dzienne pozwalają także na ciągłe monitorowanie satelitów, śmieci kosmicznych i innych sztucznych obiektów krążących wokół Ziemi oraz pomagają zapobiegać potencjalnie szkodliwym kolizjom. 

Obecnie około 10 000 aktywnych satelitów już krąży po planecie, a w ciągu następnej dekady planowane jest wystrzelenie kolejnych 50 000 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej 

Wyniki ich badań opublikowano 20 maja w czasopiśmie Publications of the Astronomical Society of Australia. 

Źródło: space.com

Czytaj też: Picie kawy chroni przed chorobą Parkinsona? Nowe badanie

Grafika tytułowa: Paxton Tomko / Unsplash