Implanty medyczne z drukarki 3D? Polska uczelnia już to robi!

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym postawiono na produkcję implantów z polimerów w którym pomoże drukarka 3D.

Jesto to drukarka wykonana z materiałów klasy medycznej, która ma zintegrowany system filtrów zatrzymujacych zanieczyszczenia. W jej wnętrzu strumień gorącego powietrza zapobiega osadzaniu się bakterii na drukowanym obiekcie.

Urządzenie drukuje elementy z polimerów, które jest alternatywą dla części tytanowych mogących zastępować ludzkie kości. Tak wydrukowane elementy będą miały zastosowanie między innymi w chirurgii szczękowo-twarzowej i i stomatologicznej czy w ortopedii.

Ta drukarka jest na razie jedyną w Polsce dopuszczoną do drukowania elementów medycznych. W niej jest to specyficzne, że ta drukarka jest zbudowana z materiałów, z których każdy jest certyfikowany i sam proces druku też jest certyfikowany – powiedział dr inż. Marcin Królikowski Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Według Królikowskiego można drukować różne ubytki powstałe na skutek urazów na przykład wypadków komunikacyjnych.

Najczęściej stosowaną technologią drukowania spersonalizowanych implantów jest obraz uzyskany z tomografii lub rezonansu magnetycznego. Później następuje dobudowanie ubytku albo przez odjęcie elementów symetrycznych, albo przez doprojektowanie tego ubytku metodami ręcznymi przez fachowca. Wtedy ten ubytek ekstrahujemy, generujemy z niego plik wykonywalny, opracowujemy strategię druku i włączamy drukarkę – dodał Królikowski.

Czytaj też: Sporo nowości w Mapach Google!

Jak dodał naukowiec, technologie druku 3D dają możliwość całkowitej personalizacji implantu i jest to zdecydowanie przyszłość w medycynie.

Uczelnia otrzymała drukarkę w ramach współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym. Umowa podpisana została na 5 lat. Sprzęt kosztował 360 tys. zł.

Źródło: PAP

Grafika tytułowa: Peter Kasprzyk / Unsplash