HTC i Microsoft z raportem o Metaverse

Metaverse to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów związanych z nowymi technologiami. Wirtualna rzeczywistość sprawdza się w wielu zastosowaniach – korzystamy z niej do nauki, rozrywki. Dzięki niej możemy zwiedzać miejsca, w których nigdy nie stanie nasza noga. Ciekawy raport na temat Metaverse został przygotowany przy udziale Microsoftu i HTC.

Co nowego w Metaverse?

Z raportu wynika, że liczba aktywnie używanych urządzeń VR/AR rośnie rocznie o 19,8%. Ów sprzęt, jeśli chodzi o najpopularniejsze modele, osiąga wyniki sprzedaży zbliżone do najbardziej popularnych konsol gamingowych PS5 czy Xbox. Najważniejsi gracze w omawianym segmencie to HTC, Microsoft, Meta, Apple, Google i Sony.

Rynek związany z wirtualną rzeczywistością jest bardzo perspektywistyczny. Globalna wartość rynku Metaverse według szacunków banków Goldman Sachs, Morgan Stanley czy Citibank ma osiągnąć od 2 do 12 bilionów dolarów do 2030 roku. To imponujące liczby, które w najbliższych latach do świata wirtualnej rzeczywistości z pewnością przyciągnie kolejnych inwestorów.

Jaka przyszłość czeka Metaverse? Coraz szersze wdrożenie sieci 5G przyśpieszy transfer danych a także zwiększy przepustowość mobilnych łączy internetowych. Pozwoli to m.in. na korzystanie z wirtualnej rzeczywistości z dowolnego miejsca w zasięgu sieci komórkowej oraz na tworzenie bardziej realistycznych wirtualnych światów. Być może wkrótce wirtualne światy korzystać będą także z łączności satelitarnej.

Postępujący rozwój sztucznej inteligencji umożliwi m.in tworzenie wirtualnych asystentów zaspokajających nasze indywidualne potrzeby w Metaverse czy też na tworzenie i zarządzanie wirtualnych światów lepiej dopasowanych pod nasze potrzeby. Rozwój technologii blockchain natomiast w przyszłości pozwoli na stworzenie w wirtualnej przestrzeni bardziej efektywnych, sprawiedliwszych oraz bezpieczniejszych systemów prawnych i transakcyjnych niż w świecie fizycznym.

Czytaj też: Waze w końcu częścią Android Automotive!

Metaverse to zdecydowanie przyszłość świata nowych technologii. Jak ów sektor będzie się rozwijał w najbliższych miesiącach i latach? Gdy tylko takie informacje zagoszczą w sieci – będziemy Was informować.

Grafika tytułowa: stephan sorkin / Unsplash