Homo sapiens przeżył przebiegunowanie. Jak tego dokonał?

Nowe badania przeprowadzone przez Uniwersytet Michigan sugerują, że starożytni Homo sapiens mogli stosować kremy przeciwsłoneczne z naturalnych pigmentów, nosić szyte na miarę ubrania i szukać schronienia w jaskiniach, aby chronić się przed zwiększonym promieniowaniem UV około 41 000 lat temu. Odkrycia te, opublikowane na łamach Science Advances, wskazują, że takie strategie adaptacyjne mogły pomóc Homo sapiens przetrwać w Europie w czasie, gdy zmieniające się pole magnetyczne Ziemi osłabło, odsłaniając planetę na szkodliwe promienie słoneczne. Neandertalczycy, nieposiadający podobnych rozwiązań, mogli nie przetrwać tych trudnych warunków.

Naukowcy z Michigan Engineering oraz Wydziału Antropologii UM wykazali, że około 41 000 lat temu północny biegun magnetyczny wędrował w kierunku Europy, a osłabione pole magnetyczne umożliwiło docieranie większej ilości promieniowania kosmicznego do powierzchni Ziemi. Efektem były niezwykłe zorze polarne widoczne niemal na całym globie, ale również wzrost ryzyka uszkodzeń skóry i spadek odporności wśród ludzkich populacji. Ochrona przed promieniowaniem mogła więc stać się kluczowym czynnikiem przetrwania.

W odpowiedzi na nowe zagrożenia Homo sapiens najprawdopodobniej opracowali bardziej zaawansowane technologie: szyte na miarę ubrania, które lepiej chroniły skórę przed promieniami UV oraz ochrowe preparaty na ciało działające jak naturalny filtr przeciwsłoneczny. W miejscach zamieszkania współczesnych ludzi sprzed 40 000 lat odkryto liczne igły, szydła i narzędzia do obróbki skór, co potwierdza wysoki poziom umiejętności krawieckich. Jednocześnie wykorzystanie ochry, minerału o naturalnych właściwościach ochronnych, stało się bardziej powszechne.

Badacze, wykorzystując zaawansowane modele komputerowe Space Weather Modeling Framework, odtworzyli warunki panujące na Ziemi podczas tzw. zdarzenia Laschampsa — krótkotrwałego odwrócenia pola magnetycznego. Trójwymiarowa symulacja pokazała, że w tamtym czasie pole magnetyczne Ziemi osłabło do zaledwie 10% swojej obecnej siły, co umożliwiło cząstkom promieniowania kosmicznego łatwiejsze przedostawanie się przez atmosferę. To odkrycie rzuca nowe światło na zdolności adaptacyjne Homo sapiens oraz ich przewagę nad innymi gatunkami homininów.

Najnowsze analizy podkreślają nie tylko pomysłowość starożytnych ludzi, ale także wskazują na ich zdolność do przetrwania w ekstremalnie zmiennych warunkach środowiskowych. Jak zauważają autorzy badań, zdolność Homo sapiens do adaptacji może być kluczową wskazówką w poszukiwaniu śladów życia na planetach o odmiennych warunkach atmosferycznych niż te, które znamy dzisiaj na Ziemi.

Źródło: Uniwersytet Michigan

Czytaj też: Starożytna ceramika Majów znaleziona w jaskimi

Grafika tytułowa wygenerowana przy wykorzystaniu AI