Hipersoniczne pociski HACM na wyposażeniu armii USA

Siły Powietrzne USA oficjalnie wybrały Raytheon Technologies do współpracy z Northrop Grumman Corporation nad rozwojem Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM).

W walce o kontrakt Raytheon pokonał innych gigantów przemysłu obronnego: Boeinga i Lockheeda Martina, zdobywając zlecenie o wartości 985 milionów dolarów.

„HACM jest potężnym przykładem rozwijania i integrowania zdolności bojowych wraz z naszymi partnerami od samego początku”. Powiedział w czwartek szef sztabu sił powietrznych USA gen. CQ Brown Jr.

Siły Powietrzne USA położyły silny nacisk na zwiększenie interoperacyjności z sojusznikami i partnerami, aby wyprzedzić strategicznych rywali. HACM zapewni dowódcom taktyczną elastyczność w zaangażowaniu myśliwców do utrzymywania zagrożonych celów o wysokiej wartości. Przy jednoczesnym utrzymaniu bombowców dla innych celów strategicznych.

 W 2020 r. Królewskie Australijskie Siły Powietrzne zaangażowały się w rozwój pocisku w ramach inicjatywy Southern Cross Integrated Flight Research Experiment (SCIFiRE). Mogą zaoferować australijską infrastrukturę testową do wstępnych kompleksowych testów w locie.

Silniki Scramjet, które umożliwiają długotrwały lot z prędkościami hipersonicznymi 5 Mach (pięciokrotnie większą od prędkości dźwięku) lub wyższymi, wykorzystują dużą prędkość pojazdu do fizycznego sprężania napływającego powietrza przed spaleniem.

Prędkości te umożliwiają broni hipersonicznej, takiej jak HACM, dotarcie do celów szybciej niż porównywalne konwencjonalne pociski. To może umożliwić im uniknięcie wrogich systemów obronnych.

„Pocisk manewrujący Hypersonic Attack Cruise Missile tworzy nową klasę strategicznie ważnej broni dla amerykańskiego wojska”. Powiedziała Mary Petryszyn, wiceprezes korporacyjny i prezes Northrop Grumman Defense Systems.

Czytaj także: Armia USA wdraża projekty VTOL