Google podpatruje Apple i wprowadzi ważną funkcję!

Apple niewątpliwie wzbudziło niemałe zainteresowanie jesienią ubiegłego roku, kiedy wraz ze swoimi smartfonami zaprezentowało nam funkcję połączeń satelitarnych SOS. To rozwiązanie, które może okazać się bardzo przydatne w awaryjnych sytuacjach. Już jakiś czas temu w sieci pojawiły się wieści, że Google zaserwuje podobne rozwiązanie w przypadku Androida. Teraz natomiast wiemy na ten temat nieco więcej.

Rozbudowana współpraca z satelitami dla Androida

Google chce zrobić to, co zrobiło Apple, ale lepiej. Koncern z Mountain View zamierza wprowadzić zaawansowaną obsługę łączności satelitarnej dla wybranych urządzeń z Androidem. Miałaby ona pozwalać nie tylko na kontaktowanie się w sytuacjach alarmowych, ale na dzwonienie, wymianę wiadomości czy też korzystanie z Internetu za pośrednictwem łączności satelitarnej. Oczywiście możemy się spodziewać, że wszystko to dostępne będzie w ramach jakiejś usługi subskrypcyjnej.

Za łączność z satelitami ma odpowiadać nowa funkcja Snapdragon Satellite, która dostępna będzie w przypadku urządzeń z procesorami Snapdragon 8 Gen 2 i nowszymi. Kiedy może okazać się przydatna? Nie tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, gdy zabraknie nam zasięgu sieci komórkowej. Smartfony oferujące dostęp do tego rozwiązania poradzą sobie także wtedy, gdy z jakichś powodów (klęski żywiołowe, awarie, konflikty zbrojne) zostanie ograniczona dostępność sieci komórkowej.

Czytaj też: Samsung Galaxy Z Fold 5 z wyczekiwaną nowością?

Rozwiązanie wypracowane przez Qualcomm dla smartfonów pracujących pod kontrolą Androida wydaje się być bardziej przemyślane i bardziej praktyczne od rozwiązania Apple. Miejmy nadzieję, że na przestrzeni kolejnych lat trafi także na pokład tańszych urządzeń.

Grafika tytułowa: Guido Coppa / Unsplash