Göbekli Tepe. Znaleziono najstarszy kalendarz na świecie?
Nowe badanie wskazuje, że liczące 13 000 lat rzeźby znalezione w Turcji przedstawiają fazy słońca, księżyca i konstelacje, co czyni je najstarszym znanym kalendarzem księżycowo-słonecznym.
Rzeźby wyrzeźbione w dużym kamiennym filarze w Turcji prawie 13 000 lat temu mogą być najstarszym na świecie kalendarzem słońca i księżyca, sugeruje nowe badanie. A kalendarz mógł zostać wyrzeźbiony, aby zaznaczyć katastrofalne uderzenie komety.
Wyniki nowego badania zostały opublikowane w czasopiśmie Time and Mind.
Głębsze badanie Göbekli Tepe
Zgodnie z komunikatem Uniwersytetu Edynburskiego nowo zbadany filar zawiera 365 symboli w kształcie litery V. Naukowcy uważają, że każde „V” reprezentuje jeden dzień, a cały kalendarz obejmuje „12 miesięcy księżycowych plus 11 dodatkowych dni”.
Oprócz symboli „V” badacze przeanalizowali rzeźbę „ptasiego zwierzęcia” z podobnym kształtem litery V wyrzeźbionym wokół szyi. Rysunek ten może przedstawiać „gwiazdozbiór przesilenia letniego w czasie”, w którym został wyrzeźbiony, zgodnie z oświadczeniem – czytamy na portalu.
Rysunki, które prawdopodobnie zostały wykonane około 10850 r. p.n.e., były sposobem na zapisanie uderzenia komety, które miało miejsce w tym czasie. Pokazują, że ówcześni mieszkańcy mogli „zapisywać swoje obserwacje słońca, księżyca i konstelacji w formie kalendarza słonecznego”.
Naukowcy uważają, że uderzenie komety, które mogło zapoczątkować epokę lodowcową, wystarczyło, aby wywołać zmiany kulturowe w Göbekli Tepe i mogło nawet doprowadzić do powstania „nowego kultu lub religii”.
Wygląda na to, że mieszkańcy Göbekli Tepe byli uważnymi obserwatorami nieba, czego można się spodziewać, biorąc pod uwagę, że ich świat został zdewastowany przez uderzenie komety – powiedział w autor badania Martin Sweatman, inżynier z Uniwersytetu Edynburskiego.
Źródło: livescence.com
Czytaj też: Druga Świątynia Jerozolimska i gigantyczne bloki kamienne
Grafika tytułowa: Ron Lach / PEXELS