Film Diuna w realnym świecie. Powstał nowy skafander kosmiczny

Naukowcy z Weill Cornell Medicine i Cornell University zaprezentowali projekt skafandra kosmicznego, który przetwarza mocz na wodę pitną, podobnie jak filtrskafandry noszone przez Fremenów z Arrakis z filmu Diuna.

Skafander powinien umożliwić astronautom dłuższe spacery kosmiczne, a także przynieść inne korzyści, a naukowcy mają nadzieję, że zadebiutuje on na czas nadchodzących misji na Księżyc i Marsa.

Podczas misji kosmicznych już rutynowo przetwarzamy płynne odpady naszego ciała z powrotem w czystą wodę pitną. Na przykład w zeszłym roku NASA ogłosiła, że astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przetwarzają obecnie 98 proc. swojego moczu i potu, w porównaniu z 93 proc. osiągniętymi wcześniej. Choć brzmi to obrzydliwie, takie ponowne wykorzystanie rozszerza ograniczone zasoby dostępne dla załogi.

Obecnie jednak astronauci nie mogą robić tego samego, gdy aktywnie przebywają w swoich skafandrach kosmicznych. Jeśli muszą wyjść podczas spaceru kosmicznego, po prostu używają zmodyfikowanych pieluch, które pomagają przedłużyć misje, ale wiążą się z pewnymi kłopotami. Pielucha może czasami przeciekać, co sprawia, że jest niewygodna dla astronautów, a narażenie na odpady może nawet zwiększyć ryzyko powikłań, takich jak infekcja dróg moczowych. Astronauci mogą ograniczyć ilość oddawanego moczu, nie pijąc dużo wody przed spacerem kosmicznym, ale to samo w sobie może być niebezpieczne i ogranicza czas trwania spaceru kosmicznego.

Pomysł z Diuny

Bezpośrednio zainspirowani twórczością autora Diuny, Franka Herberta, naukowcy z Weill Cornell Medicine i Cornell University zaprojektowali skafander kosmiczny, aby sprostać tym wyzwaniom. Stworzyli już prototyp kombinezonu i szczegółowo opisali jego wewnętrzne działanie w artykule opublikowanym w czwartek w czasopiśmie Frontiers in Space Technology.

Projekt obejmuje podciśnieniowy cewnik zewnętrzny prowadzący do połączonej jednostki odwróconej osmozy, zapewniającej ciągłe dostawy wody pitnej z wieloma mechanizmami bezpieczeństwa zapewniającymi dobre samopoczucie astronautów – powiedziała główna autorka projektu Sofia Etlin z Weill Cornell Medicine i Cornell University.

Przenośny system może odfiltrować 500 mililitrów moczu w około pięć minut, z różnymi metodami zbierania dla kobiet i mężczyzn. W tej chwili nie jest on tak wydajny jak większe systemy na pokładzie ISS, ze współczynnikiem recyklingu wynoszącym 87 proc. Powinno to jednak wystarczyć, aby pomóc astronautom przedłużyć ich spacery kosmiczne z większym komfortem.

NASA spodziewa się wysłać astronautów z powrotem na Księżyc w ciągu najbliższych kilku lat, a załogowe lądowanie na Księżycu – misja Artemis II – spodziewane jest jeszcze w tej dekadzie. NASA ma również nadzieję pomóc w pomyślnym wysłaniu ludzi na Marsa już w latach 2030-tych, a niektóre powiązane misje na Ziemi są już w toku.

Zespół Cornell uważa, że ich kombinezon może być nieoceniony dla tych celów i twierdzi, że może być gotowy do pracy przed rozpoczęciem misji Artemis.

Nasz system może być testowany w symulowanych warunkach mikrograwitacji, ponieważ mikrograwitacja jest głównym czynnikiem kosmicznym, który musimy wziąć pod uwagę. Testy te zapewnią funkcjonalność i bezpieczeństwo systemu przed jego wdrożeniem w rzeczywistych misjach kosmicznych – powiedział Christopher Mason, profesor fizjologii i biofizyki w Weill Cornell.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: Rzadka czarna dziura w Omega Centauri. Hubble znalazł dowody na jej istnienie!

Grafika tytułowa: Brian McGowan / Unsplash