ESA wyśle nanosatelity w kosmos. Pomoże w tym Hemeria!
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawarła umowę z francuską firmą Hemeria na zaprojektowanie, budowę i obsługę misji Swing, która będzie pierwszym nanosatelitą agencji zajmującym się prognozowaniem pogody kosmicznej. Kontrakt opiewa na 9,8 miliona euro. Misja Swing (Space Weather Ionosphere Nanosat Generation) ma na celu monitorowanie jonosfery – warstwy atmosfery, która wpływa na komunikację i nawigację. Dane zbierane przez satelitę będą wykorzystywane w operacyjnych zastosowaniach związanych z prognozowaniem pogody kosmicznej.
Zrozumienie zachowania jonosfery jest kluczowe, jak zaznacza Melanie Heil, koordynatorka projektu Swing w ESA. Pozwoli to na zapewnienie bardziej niezawodnych usług nawigacyjnych i komunikacyjnych, co jest niezwykle istotne w kontekście rosnącego zapotrzebowania na stabilne łącza i systemy nawigacyjne w codziennym życiu i w sektorze kosmicznym. Specjaliści z ESA podkreślają, że pogoda kosmiczna stanowi poważne zagrożenie dla infrastruktury zarówno na Ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej.
Swing przyjmie orbitę synchroniczną ze Słońcem (SSO), co pozwoli satelicie na regularne odwiedzanie tego samego miejsca na Ziemi w tym samym czasie lokalnym. Na wysokości 500–600 km nanosatelita będzie przeprowadzać pomiary jonosfery i monitorować jej zmiany. Misja ta ma na celu zrozumienie zjawisk w jonosferze, które mogą wpływać na systemy satelitarne, w tym GPS, komunikację i prognozy pogody.
Start misji Swing planowany jest na 2026 rok, z uruchomieniem usługi transmisji danych zaplanowanym na 2027 rok. Satelita zostanie zaprojektowany przez firmę Hemeria na bazie ich platformy nanosatellite HP-IOT, a cała produkcja odbędzie się w zakładach firmy w Tuluzie.
Źródło: ESA mat.pras.
Czytaj też: Nadmuchiwany moduł kosmiczny. Chiny już taki przetestowały!
Grafika tytułowa: PIRO / Pixabay