ESA przyznaje trzy kontrakty na misje nawigacji satelitarnej
Europejska Agencja Kosmiczna przyznała trzy kontrakty o wartości ćwierć miliarda dolarów na opracowanie dwóch misji nawigacyjnych. Jedna z nich ma na celu sprawdzenie wykonalności konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła przyznanie kontraktów na program FutureNAV o łącznej wartości 233,4 mln euro (253 mln dolarów). Kontrakty obejmują dwie misje, zwane Genesis i LEO-PNT.
Dzięki Genesis i LEO-PNT odpowiadamy na szybko rosnące potrzeby w zakresie bardziej odpornej i precyzyjnej nawigacji oraz zapewnienia Europie przewodnictwa w globalnej nawigacji satelitarnej – powiedział Javier Benedicto, dyrektor ds. nawigacji w ESA, cytowany przez Space News.
Jeden kontrakt o wartości 76,6 mln euro trafił do konsorcjum pod przewodnictwem OHB Italia w celu opracowania Genesis. Statek kosmiczny będzie wyposażony w zestaw instrumentów pozwalających ulepszyć Międzynarodowy Terrestrialny Układ Odniesienia (ITRF), który zapewnia układ współrzędnych do wykorzystania w systemach nawigacji i naukach o Ziemi. System ten opiera się na środku masy Ziemi, w tym oceanów i atmosfery. Genesis ma wystartować w 2028 roku.
Dwa inne kontrakty, każdy o wartości 78,4 mln euro. zostali nagrodzeni za LEO-PNT, będący próbą wykazania przydatności konstelacji LEO do świadczenia usług pozycjonowania, nawigacji i pomiaru czasu (PNT). Jeden kontrakt przypadł GMV Aerospace and Defence we współpracy z OHB System, a drugi Thales Alenia Space. ESA podała, że wystrzelenie pierwszego satelity LEO-PNT ma nastąpić pod koniec 2025 r., a cały system znajdzie się na orbicie w 2027 r.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: Orbit Fab z gotowym satelitarnym portem tankowania
Grafika tytułowa: NASA / Unsplash