Epic Games płaci karę i respektuje ugodę z FTC

Niedawno pisaliśmy o ugodzie, jaką Epic Games zawarło z amerykańską Federalną Komisją Handlu (FTC). W związku z oskarżeniem wydawcy o nielegalne zbieranie informacji dotyczących dzieci oraz o nakłanianie graczy do dokonywania niezamierzonych zakupów.

Czytaj także: Sroga kara i ugoda z Epic Games

Epic zapłaciło sporą karę i postanowiło odnieść się do całej sytuacji publikując oświadczenie, w którym przedstawia swoje stanowisko.

Wydawca gier przyznaje w nim, że osiągnął porozumienie z komisją i uznaje nałożone kary. Jednocześnie zobowiązuje się do wprowadzenia zmian w metodach dokonywania płatności, które będą prowadziły do wyeliminowania niezamierzonych zakupów.

W przypadku prywatności dzieci, grających m. in. w popularny Fortnite wprowadzono nowy typ konta Epic. „ (…) który zapewnia dostosowane do potrzeb, bezpieczne i integracyjne doświadczenie dla młodszych graczy. Gracze w wieku poniżej 13 lat lub wieku zgody cyfrowej w ich kraju, w zależności od tego, który wiek jest wyższy, będą mogli grać w Fortnite, czekając na zgodę rodziców. Będzie to miało miejsce w dostosowanym środowisku, w którym niektóre funkcje, takie jak czat i zakupy, są wyłączone”.

Epic Games w swoim oświadczeniu zwraca także uwagę, że „Nigdy nie było mechaniki pay-to-win lub pay-to-progress w rozgrywkach gracz kontra gracz w Fortnite. W 2019 roku wyeliminowaliśmy płatne skrzynki z losowymi przedmiotami w Fortnite: Ratowanie Świata”.

Wydawca kończy zapewnieniem, że podziela podstawowe zasady uczciwości, przejrzystości i prywatności, które egzekwuje FTC. Praktyki, o których mowa w skargach kierowanych do komisji, nie są sposobem działania Fortnite.