Elon Musk radzi: Europo! Korzystaj z atomu!

Ze względu na bestialską, rosyjską agresję wobec Ukrainy w Europie na nowo rozgorzała dyskusja na temat energetycznego uniezależnienia się od Rosji. Problem wydaje się poważny, gdyż do tej pory od reżimu Putina masowo kupowane były gaz i ropa. Radę dla Europejczyków ma Elon Musk. Powinniśmy zainteresować się dalszą rozbudową i rozwojem infrastruktury elektrowni atomowych.

fot. Lukáš Lehotský / Unsplash

Elektrownie atomowe przyszłością Europy?

Elon Musk podpowiada Europie co zrobić, by uniezależnić się od Rosji oraz dostaw energii z kraju Władimira Putina. Zdaniem wizjonera warto postawić na energię elektryczną wytwarzaną za pośrednictwem elektrowni atomowych:

Mam nadzieję, że wyjątkowo dobrze teraz widać, że Europa powinna ponownie uruchomić wyłączone elektrownie jądrowe i zwiększyć wydajność już istniejących. To zadanie kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno narodowego, jak i międzynarodowego. Ci, którzy (błędnie) uważają, że energia jądrowa stwarza zagrożenie mogą wybrać najgorsze według nich miejsce tego typu. Pojadę tam i na wizji zjem lokalnie uprawiane pożywienie. Robiłem to już wiele lat temu, zaraz po awarii w Fukuszimie. Zagrożenie promieniowaniem jest dużo niższe niż większości ludzi się wydaje.

Zapewnienie Europie nieprzerwanych dostaw energii oraz uniezależnienie obszaru Unii Europejskiej od rosyjskich gazu i ropy wymaga radykalnych decyzji. Być może właśnie elektryfikacja jest idealnym rozwiązaniem? Za kilkanaście lat w UE stawiać się będzie wyłącznie na elektryczne samochody. Być może warto byłoby także kuchenki gazowe wymienić na elektryczne i zacząć za pośrednictwem prądu ogrzewać nasze mieszkania? To może być naprawdę rozsądna rada!

Czytaj też: Wyrzutnie Piorun – dlaczego Rosja tak się ich boi?

Rozbudowa europejskiej sieci elektrowni atomowych oraz modyfikacja i modernizacja tych już istniejących powinna zapewnić naszemu kontynentowi odpowiednią ilość energii elektrycznej do uniezależnienia się od dyktanda Rosji w kwestii gazu i ropy. Decyzje w tej kwestii należą jednak do odpowiednich organów Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że uda się wypracować rozsądne rozwiązanie w tej materii.

Grafika tytułowa: Håkon Grimstad / Unsplash