Elektryczny RAM w drodze?

Elektryczne pick-upy będą w najbliższych latach rozpychały się łokciami na rynku amerykańskich półciężarówek. Wystarczy wspomnieć o takich modelach, jak nowy Hummer EV, Tesla Cybertruck, Chevrolet Silverado EV i GMC Sierra EV czy Ford F-150 Lightning. Do tego szacownego grona dołączy także produkcyjna wersja samochodu przedstawionego przez Stellantis w trakcie CES 2023. Mowa o Ram 1500 Revolution BEV. Co warto wiedzieć na jego temat?

fot. Stellantis

Ciężarówka na miarę XXI wieku?

Co ma wyróżniać produkcyjną wersję samochodu Ram 1500 Revolution BEV na tle konkurencji? Przede wszystkim trzy rzędy siedzeń w przedziale pasażerskim. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli zabrać na wypad za miasto dużą rodzinę i spory zapas bagaży. Pojazd będzie naszpikowany nowoczesnymi rozwiązaniami. Wystarczy wspomnieć o zaawansowanym systemie ekranów wewnątrz, na który składać się będą dwa moduły łączące się w 28-calowy kokpit centralny. Warto przy tym zaznaczyć, że dolny ekran będzie odpinany, a górny można będzie przesuwać po specjalnej szynie wykorzystując go – na przykład – w charakterze cyfrowych wskaźników przed kierowcą.

Na uwagę zasługuje także specjalny tryb oznaczony jako Shadow. To rozwiązanie zbliżone nieco do Tesla Summon. Pozwoli ono na „przywołanie” samochodu na niedużą odległość w ramach jazdy autonomicznej, bez konieczności wsiadania za kierownicę. Na pokładzie samochodu Ram 1500 Revolution BEV, Stellantis przeforsuje także mnóstwo przydatnych i doskonale znanych rozwiązań. Mowa o m.in. wirtualnym asystencie, dedykowanym narzędziu do planowania podróży, wyświetlaczu head-up ze wsparciem dla AR oraz systemie kamer 360 stopni (ułatwiającym manewrowanie chociażby na ciasnych parkingach).

Ciekawe rozwiązania mają trafić do przedziału pasażerskiego w celu budowania w niej odpowiedniego nastroju. Możliwe ma być przełączanie tzw. trybów kabiny – które dostosowywały będą oświetlenie wnętrza, siedzenia, zawieszenie i nieprzezroczystość szklanego dachu do jednego z następujących ustawień – Produktywności, Społeczności, Imprezy, Relaksu. Wszystkie ustawienia będzie można także regulować oddzielnie.

fot. Stellantis

Czytaj też: Nowy interfejs Android Auto oficjalnie!

Prezentowany samochód trafi do sprzedaży w 2024 roku. Do tego czasu jednak jego koncept z pewnością zostanie jeszcze kilkukrotnie przebudowany w taki sposób, by wersja produkcyjna oprócz nowoczesnych rozwiązań serwowała nam także niesamowity poziom funkcjonalności.

Grafika tytułowa: Stellantis