Dzięki regularnym drzemkom mózg jest większy?
Brytyjscy naukowcy odkryli, że krótkie drzemki w ciągu dnia mogą mieć pozytywny wpływ nie tylko na regenerację sił, ale także na zdrowie mózgu. Badania wykazały, że regularne przysypianie może prowadzić do powiększenia objętości mózgu, choć zmiana ta jest niewielka – średnio o 15 cm sześciennych. Warto jednak podkreślić, że mimo skromnych rozmiarów, zmiany te mogą mieć znaczące konsekwencje w dłuższej perspektywie, opóźniając procesy starzenia się mózgu.
Zjawisko to jest szczególnie istotne, gdyż z wiekiem dochodzi do naturalnego kurczenia się mózgu, co może prowadzić do problemów z pamięcią i innymi funkcjami poznawczymi. Odkrycie brytyjskich badaczy może stanowić przełom w walce z tymi procesami. W badaniach opublikowanych na łamach „Sleep Health” podano, że regularne drzemki mogą opóźnić proces starzenia się mózgu nawet o kilka lat.
Choć drzemki mają swoje korzyści, eksperci podkreślają, że nie powinny trwać dłużej niż 30 minut. Wypowiedzi dr. Victorii Garfield dla BBC News wskazują, że krótkie drzemki pomagają w regeneracji, ale zbyt długie mogą wywołać niepożądane efekty. Dla wielu osób może to być prostsza forma dbania o zdrowie niż regularne ćwiczenia fizyczne, które wymagają większego wysiłku.
Interesującym aspektem badania jest wpływ drzemek na rozwój mózgu dzieci. Zgodnie z wynikami badań, takie odpoczynki mają kluczowe znaczenie w przypadku małych dzieci. Niestety, z wiekiem potrzeba regularnych drzemek zanika, by powrócić wśród osób starszych. Badania przeprowadzone na 1,1 mln mieszkańców USA, Niderlandów i Wielkiej Brytanii wskazują, że aż 27% osób powyżej 65. roku życia regularnie odpoczywa w ciągu dnia. Naukowcy zamierzają kontynuować badania, aby sprawdzić, czy drzemki mogą również chronić przed demencją i chorobą Alzheimera.
Źródło: PAP, rmf24.pl
Źródło tytułowej grafiki: Jamie Street / Unsplash