Drugi Pas Kuipera w Układzie Słonecznym? Nowe ustalenia
Sonda New Horizons uchwyciła kilkanaście obiektów krążących za Pasem Kuipera. NASA będzie weryfikować dane, ale nie jest wykluczone, że mamy do czynienia z kolejną taką strukturą w naszym Układzie Słonecznym.
Sonda New Horizons obecnie znajduje się około 57 jednostek astronomicznych od Słońca (jedna jednostka astronomiczna to w przybliżeniu średnia odległość Ziemi od Słońca i wynosi około 150 mln km) i wciąż przesyła liczne dane. Urządzenie przeleciało obok Plutonu i minęło Ultima Thule w Pasie Kuipera i leci dalej poza granice naszego układu. Na pokładzie wciąż działa detektor pyłu, który zgodnie z oczekiwaniem naukowców powinien się zmniejszać, a jest odwrotnie, co sugeruje obecność różnych obiektów kosmicznych.
Ilość pyłu nie maleje. Najprostszym wyjaśnieniem jest to, że znajduje się tam więcej obiektów, których zwyczajnie nie wykryliśmy – powiedział Alan Stern, główny badacz misji z Southwest Research Institute.
Część naukowców jest sceptyczna teorii, że mamy do czynienia z kolejnym Pasem Kuipera, gdyż nie potwierdzają tego m.in. badania przeprowadzone przy pomocy teleskopów na Ziemi. Z drugiej jednak strony przyznają, że obecne obiekty z Pasa Kuipera są małe i trudno je dostrzec.
Astronomowie do przeglądania zdjęć wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji, by przyspieszyć swoje prace. To dało wyraźne sygnatury co najmniej 12 nieznanych dotąd obiektów znajdujących się za znanym nam Pasem Kuipera – czytamy także.
Zespół naukowców rozpoczął jednak wykorzystywać nowy filtr optyczny na Teleskopie Subaru zlokalizowanym na Hawajach. Badacze liczą, że uda im się dostrzec dzięki nim słabsze i mniejsze obiekty.
Jeśli drugi Pas Kuipera faktycznie istnieje, obserwacje powinny ujawnić kilkanaście nowych, odległych obiektów. A jeśli te oczekiwania nie zostaną spełnione, oznacza to, że coś przeoczyliśmy – podsumował Fraser.
Źródło: dzienniknaukowy.pl
Czytaj też: Wielka Mgławica w Orionie. Naukowcy odkryli tajemnicze planety?
Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash