Cyber(nie)bezpieczne wakacje Polaków. Huawei radzi jak unikać kłopotów!

Od kilkudziesięciu lat przenośne komputery stanowią integralną część naszego życia, rozrywki i pracy. Jednak, jak pokazuje badanie Huawei CBG Polska, zachowanie bezpieczeństwa w sieci wciąż jest wyzwaniem dla wielu użytkowników, zwłaszcza gdy korzystają z prywatnego sprzętu.

Z badania wynika, że aż 64% właścicieli prywatnych laptopów i 51% użytkowników sprzętu służbowego łączy się z publicznymi sieciami Wi-Fi. Co czwarta osoba korzystająca z prywatnego laptopa nie sprawdza bezpieczeństwa publicznej sieci, z którą się łączy. W przypadku firmowych laptopów co piąty użytkownik nie weryfikuje bezpieczeństwa połączenia. Co gorsza, 70% użytkowników wyłącza firmowe zabezpieczenia, aby połączyć się z nieznaną siecią. Dodatkowo 7% użytkowników przyznało, że nie dba o cyberbezpieczeństwo na służbowym sprzęcie, a 6% na prywatnym.

Publiczne sieci Wi-Fi – ryzykowne źródło połączeń

Własny laptop posiada 90% Polaków, a służbowy 13%. Ponad połowa użytkowników przyznaje, że łączy się z publicznymi, nieznanymi wcześniej sieciami Wi-Fi – 64% w przypadku laptopów prywatnych i 51% służbowych. Najczęściej łączymy się z takimi sieciami podczas podróży: w hotelach (54% prywatnych i 34% firmowych), pociągach (39% i 32%), kawiarniach i restauracjach (38% i 29%), a także na lotniskach i dworcach (33% i 25%).

„Mocno zaskakuje fakt, że tak wiele osób korzysta z publicznych, nieznanych sieci Wi-Fi, co niesie za sobą duże ryzyko. Miejsca, które są szczególnie oblegane w wakacje, takie jak hotele, dworce czy restauracje, w większości nie posiadają właściwych zabezpieczeń, przez co są bardziej narażone na ataki. Obecność wielu użytkowników sprawia, że cyberprzestępcy chętnie monitorują tamtejszy ruch sieciowy i przechwytują ważne dane, takie jak loginy, hasła czy numery kart kredytowych. Co więcej, takie sieci mogą służyć do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania na podłączone urządzenia. A dostęp do niezaszyfrowanych danych może prowadzić nawet do kradzieży tożsamości użytkownika.”

dr Paweł Stobiecki, Wiceprzewodniczący Rady Fundacji CYBER

Aż 70% użytkowników służbowych laptopów celowo wyłącza zabezpieczenia. Robimy tak, gdy chcemy skopiować dane z komputera np. na chmurę lub pendrive’a (43%), korzystamy z laptopa do celów prywatnych (39%), chcemy wykonać czynność, która inaczej jest niedozwolona (37%) lub chcemy szybciej pobrać lub wysłać pliki (30%).

Odpowiednio 6% i 7% użytkowników przyznało, że nie dba o bezpieczeństwo podczas korzystania z laptopa prywatnego i służbowego. Najpopularniejszym sposobem na ochronę bezpieczeństwa jest program antywirusowy – ma go zainstalowanego 89% posiadaczy laptopa osobistego oraz 88% firmowego. Na laptopach służbowych o bieżącym aktualizowaniu systemu pamięta 79% badanych, a 77% ma blokadę ekranu na hasło czy odcisk palca. W przypadku laptopów prywatnych to odpowiednio 85% i 68%.

Rady od eksperta

„Dbanie o bezpieczeństwo laptopa prywatnego jest tak samo ważne jak dbanie o laptop służbowy. Komputery prywatne przechowują wiele wrażliwych informacji, a cyberprzestępcy typują swoje ofiary głównie pod kątem łatwości ataku, a nie rodzaju urządzenia. Regularne sprawdzanie zabezpieczeń i dbanie o bezpieczeństwo laptopa pomaga chronić nas przed niebezpieczeństwami, a te dobre nawyki mogą być przeniesione na inne aspekty naszego życia cyfrowego.”

dr Paweł Stobiecki, Wiceprzewodniczący Rady Fundacji CYBER
  1. Zawsze korzystaj z połączeń VPN: szyfruje Twoje dane i chroni je przed nieautoryzowanym dostępem.
  2. Unikaj logowania się do kont bankowych i wykonywania płatności online: jeśli to możliwe, unikaj wrażliwych operacji finansowych na publicznych sieciach Wi-Fi.
  3. Sprawdź bezpieczeństwo sieci: upewnij się, że sieć, do której się łączysz, jest zabezpieczona i należy do zaufanego dostawcy.
  4. Aktualizacje i zabezpieczenia: upewnij się, że Twój system operacyjny i oprogramowanie są zaktualizowane oraz że masz aktywny program antywirusowy.
  5. Unikaj niezabezpieczonych sieci Wi-Fi: sieci, które nie wymagają hasła do połączenia, są bardziej narażone na ataki cybernetyczne.
  6. Nie wysyłaj poufnych informacji: Unikaj wysyłania poufnych danych przez publiczne sieci Wi-Fi.
  7. Nie korzystaj z kont bankowych: staraj się nie logować do kont bankowych ani nie wykonywać transakcji finansowych.
  8. Nie ignoruj powiadomień o aktualizacjach: regularnie aktualizuj swoje urządzenia i oprogramowanie, aby chronić się przed nowymi zagrożeniami.

Zachowanie odpowiednich środków ostrożności podczas korzystania z laptopów, zwłaszcza w publicznych sieciach Wi-Fi, jest kluczowe dla ochrony naszych danych. Ważne jest, aby być świadomym zagrożeń i stosować się do zasad cyberbezpieczeństwa, zarówno w kontekście urządzeń prywatnych, jak i służbowych.

Czytaj też: Ceniony sprzęt Huawei teraz taniej!

Grafika tytułowa: Privecstasy / Unsplash