Chiński sposób na usunięcie mikroplastiku z wody

Naukowcy aż z dwóch chińskich uniwersytetów skupili się na najprostszej metodzie próby oczyszczenia wody pitnej z mikroplastików.

Naukowcy z chińskiego Jinan University oraz Uniwersytetu Medycznego w Guangzho na podstawie swoich analiz wskazali, że wystarczy wodę przed spożyciem przegotować, aby usunąć nawet 90 procent nano- i mikroplastików. Co ciekawe badacze sprawdzili zarówno tzw. miękką wodę jak i twardą. W obu przypadkach wyniki były nieco odmienne. Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w „Environmental Science & Technology Letters”.

Próbki wody pobrano z kranu w Guangzhou w Chinach. Wzbogacono je różnymi ilościami nano- i mikroplastików, a następnie gotowano przez pięć minut i pozostawiono do ostygnięcia. Potem zespół zmierzył zawartość swobodnie unoszącego się plastiku – czytamy na portalu.

Z tego prostego eksperymentu wynikło, że zagotowanie wody z kranu przed jej spożyciem może usunąć naprawdę sporo zawartych w niej drobnych, potencjalnie szkodliwych kawałków plastiku. Jednak większy efekt dostrzeżono w przypadku twardej wody.

Twarda woda, bogata w minerały, podczas wrzenia w naturalny sposób tworzy węglan wapnia (CaCO3). To osady widoczne w czajniku potocznie nazywane kamieniem. Eksperymenty pokazały, że wraz ze wzrostem temperatury, CaCO3 zaczynał otaczać drobinki tworzywa sztucznego i wraz z nimi gromadził się jak typowy kamień w wodzie, który można usunąć, przelewając wodę przez prosty filtr, taki jak filtr do kawy – czytamy także.

Na 300 miligramów CaCO3 na litr wody po przegotowaniu usunięto aż 90 procent swobodnie pływających nano- i mikroplastików. Z kolei w próbkach miękkiej wody (mniej niż 60 miligramów CaCO3 na litr) gotowanie usuwało około 25 procent drobinek tworzyw sztucznych.

Oszacowaliśmy, że dzienne spożycie nano- i mikroplastików poprzez przegotowaną wodę było od dwóch do pięciu razy mniejsze niż w przypadku wody prosto z kranu. Ta prosta, ale skuteczna strategia może „odkazić” wodę z kranu w gospodarstwie domowym i zmniejszyć narażenie ludzi na nano- i mikroplastiki poprzez spożycie wody – powiedział Eddy Zeng, współautor publikacji.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Falująca struktura pełna gwiazd w Drodze Mlecznej

Grafika tytułowa: Manu Schwendener / Unsplash