Cares może skrywać pod powierzchnią ogromny zbiornik?
Sonda Dawn w 2015 roku rozpoczęła badanie planety karłowatej Ceres i na jej powierzchni odkryła złożone związki organiczne. Dopiero ostatnie badania wskazują źródło ich pochodzenia.
Ceres zostało odkryte 1 stycznia 1801 roku przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazzi. To odkrycie było ważne, ponieważ Ceres było pierwszym obiektem obiektu w pasie planetoid znajdującej się między orbitą Marsa i orbitą Jowisza.
W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zaklasyfikowała Ceres jako planetę karłowatą, co oznacza, że jest ona obiektem niebędącym ani planetą, ani księżycem. Ze względu na swoją średnicę wynoszącą 939 km jest jednak największym obiektem w tym pasie, a obraca się wokół swojej osi w czasie 9 godzin i 4 minut.
Powierzchnia planety karłowatej ma ciemny odcień i pokryta jest regolitem, który jest bogaty w węgiel. Co ciekawe Ceres ma duże skaliste jądro, które otoczone jest materiałem zawierającym do 30 proc. lodu wodnego. Ilość wody na tej planecie przewyższa pięciokrotnie ilość słodkiej wody na Ziemi – czytamy na portalu.
Warto przy okazji dodać, że na powierzchni Caresa występują kriowulkany, z których wypływają solanki, a więc potencjalnie mogą one być odpowiednim środowiskiem do rozwoju życia mikrobiologicznego.
Substancje organiczne zostały początkowo wykryte w pobliżu dużego krateru uderzeniowego, co zmotywowało nas do przyjrzenia się, jak uderzenia wpływają na te substancje organiczne. Odkryliśmy, że substancje organiczne mogą być bardziej rozpowszechnione niż początkowo podawano – powiedział Terik Daly, planetolog z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, cytowany przez portal.
Naukowcy w trakcie realizacji badań między innymi połączyli dane z kamery sondy Dawn i dane spektroskopowe. Uzyskano w ten sposób szczegółową mapę lokalizacji substancji organicznych na powierzchni Ceres. Naukowcy stwierdzili, że złożone związki organiczne pochodzą z wnętrza planety karłowatej.
Zdaniem Juana Rizos’a, astrofizyka z Instituto de Astrofisica de Andalucia w Hiszpanii, istnieje możliwość, że wewnątrz Ceres można znaleźć duży wewnętrzny zbiornik substancji organicznych.
Zatem z mojej perspektywy wynik ten zwiększa potencjał astrobiologiczny tej planety karłowatej – podkreślił Juan Rizos.
Wyniki badań zostały zaprezentowane przez naukowców podczas konferencji Geological Society of America’s GSA Connectes 2023.
Źródło: geekweek.pl
Czytaj też: Wstrząsy na Marsie. Udało się odkryć ich źródło!
Grafika tytułowa: Ondřej Šponiar / Pixabay