Canon wprowadza na rynek MS-500 – kamerę do zastosowań profesjonalnych!
Canon ogłasza, że pod koniec sierpnia 2023 roku wprowadzi na rynek MS-500 – kamerę z wymiennymi obiektywami (ILC) o ultrawysokiej czułości, wyposażoną w jednocalowy czujnik SPAD (Single Photon Avalanche Diode – jednofotonowa dioda lawinowa) o największej na świecie liczbie 3,2 mln pikseli wśród urządzeń z tej kategorii. To niezwykłe urządzenie z pewnością będzie wykorzystywane w zastosowaniach profesjonalnych. Co warto wiedzieć na jej temat i jakie można znaleźć dla niej zastosowania? Sprawdźmy!
Doskonałe rozwiązanie dla zaawansowanych systemów monitoringu!
W obszarach o wyjątkowo wysokim poziomie zabezpieczeń, takich jak porty morskie, obiekty infrastruktury publicznej i granice państwowe, wymagane są jak najbardziej precyzyjne systemy monitorowania, zdolne dokładnie rejestrować w dzień i w nocy. Nowy model MS-500 jest pierwszą na świecie kamerą o ultrawysokiej czułości wyposażoną w czujnik SPAD, wykorzystywany do rejestracji wideo w kolorze przy minimalnym oświetleniu obiektu na poziomie 0,001 luksa. W połączeniu z ultra-teleobiektywami telewizyjnymi możliwe jest rejestrowanie wyraźnego obrazu wideo obiektów znajdujących się w odległości kilku kilometrów, nawet po zmroku. Rozbudowa rodziny kamer o ultrawysokiej czułości, w tym serii ME20/ML, pomaga Canon zaspokoić różnorodne potrzeby rejestracji obrazu na rynku monitoringu.
W czujniku SPAD wykorzystywana jest technologia „zliczania fotonów”, polegająca na zliczaniu cząstek światła (fotonów) mających kontakt z pojedynczymi pikselami. Nadlatujące fotony są przekształcane w ładunek elektryczny, natychmiast wzmacniane około 1 miliona razy i wyprowadzane w postaci silnego sygnału, umożliwiając wykrywanie nawet niewielkich ilości światła. Co więcej, kluczową zaletą czujników SPAD jest możliwość cyfrowego zliczania fotonów, dzięki czemu podczas odczytu sygnału nie pojawiają się szumy. Pozwala to na rejestrację wyraźnych kolorowych obrazów wideo nawet przy słabym oświetleniu na poziomie 0,001 luksa. Bagnetowe mocowanie obiektywu B4 (oparte na standardach BTA S-1005B) jest powszechnie stosowane do obiektywów telewizyjnych. Szeroka gama ultra-teleobiektywów telewizyjnych Canon umożliwia zidentyfikowanie obiektów znajdujących się w odległości kilku kilometrów, nawet po zmroku.
W przypadku monitorowania nocnego o dalekim zasięgu, hałas i drgania atmosferyczne, szczególnie w ciemności, mogą negatywnie oddziaływać na klarowność obrazu wideo. W celu rozwiązania tego problemu w funkcji niestandardowego obrazu jest wbudowana opcja „CrispImg2”, która optymalizuje ustawienia ostrości, krzywej gamma oraz redukcji szumów i pozwala na konfigurację jakości obrazu w zależności od potrzeb. Umożliwia to nagrywanie wyraźnego obrazu wideo o każdej porze dnia i nocy. MS-500 obsługuje również funkcję „kompensacji zamglenia”, która redukuje skutki zamglenia i mgły. Automatycznie dostosowuje ona kontrast i zapewnia korekcję obrazu, poprawiając jakość wideo.
Czytaj też: Canon świętuje kolejne sukcesy!
Grafika tytułowa: Canon