Canon świętuje kolejne sukcesy!
Przedstawiciele Canon ogłosili dziś, że firma osiągnęła dwa istotne cele: w marcu wyprodukowano 110-milionowy aparat z serii EOS z wymiennym obiektywem (był nim EOS R6 Mark II, wprowadzony na rynek w grudniu 2022 r.), a w maju – 160-milionowy wymienny obiektyw z serii RF/EF (a konkretnie model: RF 100mm F2.8 L MACRO IS USM, wydany w lipcu 2021 r.).
Niesamowite osiągnięcie producenta
EOS to nie tylko skrót od „Electro Optical System” („system elektrooptyczny”), ale także imię greckiej bogini świtu. System EOS firmy Canon zadebiutował wraz z serią wymiennych obiektywów EF w marcu 1987 roku jako pierwszy na świecie w pełni elektroniczny system mocowania dla lustrzanek na filmy wykorzystujące halogenki srebra. We wrześniu 2003 roku, u świtu popularności lustrzanek cyfrowych, Canon wprowadził przełomowy model EOS 300D (EOS Digital Rebel lub EOS Kiss Digital, w zależności od regionu). Od tego czasu marka kontynuuje wprowadzanie na rynek szeregu nowatorskich produktów, w tym profesjonalnych modeli z serii EOS-1D i EOS 5D, które utorowały drogę cyfrowych lustrzanek w kierunku nagrywania wideo.
Dążenie firmy do dalszego rozwoju, doprowadziło do powstania systemu nowej generacji – EOS R, wprowadzonego do sprzedaży w październiku 2018 roku. Seria EOS firmy Canon, stawiającej sobie za cel ciągłe poszerzanie oferty atrakcyjnych produktów spełniających różnorodne potrzeby, na przestrzeni lat zyskała i utrzymała wsparcie wielu użytkowników. W rezultacie firmie udało się osiągnąć pozycję światowego lidera w zakresie udziału w produkcji lustrzanek cyfrowych przez ponad 20 lat (od 2003 do 2022 roku), a w marcu 2023 r. wyprodukować 110-milionowy aparat z serii EOS.
Canon to także obiektywy
Autorskie obiektywy EF firmy Canon, od momentu ich wprowadzenia na rynek w marcu 1987 r. wraz z systemem lustrzanek EOS, nieustannie ewoluują, jednocześnie pozostając czołowymi produktami w branży. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu szerokiej gamy innowacyjnych technologii, takich jak ultradźwiękowy silnik autofocusu (USM), stabilizacja obrazu (IS) czy wielowarstwowy dyfrakcyjny element optyczny (DO).
Wraz z wprowadzeniem obiektywów RF – gwarantującym niespotykanie wysoką jakość obrazu, dzięki szybkiemu systemowi transmisji sygnałów, dużemu otworowi przysłony oraz niewielkiej odległości tylnego ogniskowania, które są cechami charakterystycznymi dla systemu EOS R (wprowadzonego na rynek w 2018 r.) – cała oferta obiektywów została rozszerzona i obejmuje łącznie 115 modeli, co znacznie zwiększa możliwości przechwytywania obrazu. W maju 2023 r. firma świętowała wyprodukowanie łącznie 160 milionów wymiennych obiektywów z serii EOS.
Canon planuje wciąż rozbudowywać i ulepszać serię EOS oraz linie obiektywów RF i EF poprzez udoskonalanie swoich autorskich technologii obrazowania, starając się tym samym wyznaczać nowe granice i przyczyniać się do dalszego rozwoju kultury w zakresie tworzenia zdjęć i filmów.
Seria EOS
Seria EOS została zapoczątkowana przez model EOS 650 w marcu 1987 roku. Stanowi ona nową generację lustrzanek, w których zastosowano pierwszy na świecie elektroniczny system mocowania, zapewniający w pełni elektroniczne sterowanie całym mechanizmem.
Odpowiadając na wzrost popularności aparatów małoobrazkowych na filmy, Canon wprowadził na rynek kilka modeli zaspokajających szeroki wachlarz potrzeb użytkowników, w tym EOS-1 w Japonii w 1989 roku, skierowany do profesjonalistów, oraz EOS 500 (EOS Rebel XS lub EOS Kiss, w zależności od regionu) w Japonii w 1993 roku, który oferował kompaktowy, przystępny design i znacznie rozszerzył grupę docelową firmy Canon. Następnie, w 2003 roku, czyli we wczesnym okresie rozwoju rynku cyfrowych aparatów fotograficznych, firma zaprezentowała w Japonii przełomowy model EOS 300D Digital (EOS Digital Rebel lub EOS Kiss Digital, w zależności od regionu) – podstawową lustrzankę cyfrową, charakteryzującą się kompaktową, lekką konstrukcją i atrakcyjną ceną. Produkt ten zainicjował znaczny rozwój rynku aparatów fotograficznych, a firma Canon jeszcze w tym samym roku uzyskała zdecydowaną przewagę pod względem udziału w rynku. Wraz z późniejszym wydaniem serii EOS-1D przeznaczonej dla profesjonalistów i serii EOS 5D, która pomogła spopularyzować nagrywanie wideo za pomocą lustrzanek, Canon nieprzerwanie kontynuuje wydawanie przełomowych produktów.
W październiku 2018 r. Canon wprowadził na rynek system EOS R, który obejmuje pionierski aparat EOS R oraz model EOS R5 – pierwszy aparat z funkcją nagrywania wideo w jakości 8K, wydany w lipcu 2020 r. W listopadzie 2021 r. linia produktów firmy poszerzyła się o aparat EOS R3, który umożliwia śledzenie szybko poruszających się obiektów i gwarantuje zwiększoną wydajność trybu zdjęć seryjnych, a następnie o kompaktowy, lekki model EOS R100. Ponadto w grudniu 2021 r. Canon zaprezentował system EOS VR, przeznaczony do nagrywania wideo na potrzeby wirtualnej rzeczywistości. Wypuszczenie tych produktów i technologii stanowi wyraz dążenia firmy Canon do odkrywania nowych sposobów w zakresie obrazowania.
Obiektywy Canon RF i EF
Od czasu premiery pierwszego obiektywu EF, wprowadzonego na rynek wraz z serią EOS w marcu 1987 r., Canon wyprodukował wiele modeli wyposażonych w pionierskie technologie, w tym EF 75 300mm f/4-5.6 IS USM ze stabilizacją obrazu (w Japonii w 1995 roku), EF 400mm f/4 DO IS USM z obiektywem DO (w Japonii w 2001 roku) i EF 24mm f/1.4L II USM z wysoce antyrefleksyjną powłoką SWC (ang. Subwavelength Structure Coating) – w Japonii w 2008 roku. Co więcej, w 2018 r. Canon zaprezentował model RF 28-70mm F2 L USM (standardowy obiektyw zmiennoogniskowy z pierwszą na świecie szybką przysłoną f/2 w całym zakresie ogniskowych), a w maju 2023 r. wydał teleobiektyw zmiennoogniskowy RF 100-300mm F2.8 L IS USM o dużej średnicy, który zapewnia zarówno wysoką jakość obrazu, jak i poręczność.
Obecnie Canon może pochwalić się bogatą ofertą obiektywów RF i EF obejmującą 115 modeli, w tym ultraszerokokątny obiektyw o ogniskowej 5,2 mm, super-teleobiektyw o ogniskowej 1200 mm oraz obiektywy z serii EF Cinema, przeznaczone do produkcji materiałów wideo. Oferując szeroki wybór obiektywów do różnorodnych zastosowań, m.in. obiektywy zmiennoogniskowe, obiektywy wyposażone w stabilizację obrazu, obiektywy z szybką przysłoną, obiektywy makro, obiektywy VR, a nawet obiektywy TS-E tilt-shift (z korekcją perspektywy), Canon jest w pełni przygotowany do zaspokajania potrzeb różnych użytkowników.
Czytaj też: Samsung Galaxy A25 – co o nim wiemy?
Grafika tytułowa: James Bold / Unsplash