Brytyjska armia stosuje najnowsze technologie

Palantir Technologies – firma programistyczna specjalizująca się w technologii Big Data, podpisała trzyletnią umowę o wartości 92 milionów dolarów z brytyjskim Ministerstwem Obrony.

Palantir wesprze operacje wojskowe i wywiad, jeszcze szerzej wykorzystując dostęp do swojego oprogramowania. Po okresie pilotażu, który przeprowadził wraz z Royal Navy.

Oprogramowanie Palantir będzie informować siły zbrojne o możliwych działaniach w czasie rzeczywistym. A także zapewniać prognozy dotyczące rozwoju sytuacji na polu bitwy.

Takie działania pokazują w jaki sposób amerykańscy i europejscy sojusznicy szukają technologii w celu uzyskania przewagi w działaniach wojennych w czasie, gdy nowe systemy pomogły Ukrainie w odparciu ataku Rosji na Kijów.

Dokładne zdjęcia satelitarne pozwalają analitykom wojskowym w krótkim czasie wykrywać zmiany na polu bitwy. Oprogramowanie sztucznej inteligencji identyfikuje czołgi, artylerię i pozostałe cele.

Pomimo wojny i dobrej koniunktury na usługi akcje firmy spadły w tym roku, podobnie jak akcje innych firm technologicznych.

Palantir oferuje swoje narzędzia jako sposoby na szybsze określenie, które zasoby należy wdrożyć. Jego oprogramowanie może agregować dane wywiadowcze z satelitów i mediów społecznościowych, wizualizować pozycje armii. Ponadto oznaczać wrogi statek w ruchu lub ułatwiać przeglądanie bizantyjskich plików danych, zgodnie z demonstracjami jego systemów.

USA wykorzystuje program Palantir o nazwie Army Vantage, który jak powiedział jeden z pracowników firmy technologicznej, wpływa na reakcję USA na wojnę w Rosji.

Czytaj także: Armia USA wspiera gaming