Boeing i Airbus ostrzegają przed zagrożeniami związanymi z 5G

Producenci samolotów ostrzegają, że rozszerzanie sieci może zakłócać funkcjonowanie kluczowych narzędzi pokładowych. 

Najwięksi producenci samolotów na świecie ostrzegają przed zagrożeniami dla przemysłu lotniczego, płynącymi ze strony rozwijającej się sieci 5G. Szefowie Boeinga i Airbusa w liście skierowanym do amerykańskiego sekretarza transportu Pete’a Buttigiega twierdzą, że zakłócenia mogą wpłynąć na możliwość bezpiecznego działania urządzeń pokładowych takich jak mierniki wysokości. 

Czytaj też: Amerykanie mają nową broń! Wkraczamy w erę laserów?

Wcześniej przed potencjalnymi zakłóceniami lotów, wynikającymi z zaplanowanym na 5 stycznia wprowadzeniem do komercyjnego użycia pasma C przez dwóch amerykańskich gigantów telekomunikacyjnych, Verizon i AT&T, ostrzegała Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Agencja informowała także, że zmiany, które obie firmy wprowadziły od listopada – czyli pierwotnego terminu startu pasma – nie są wystarczające, i zobowiązała się do przekazania kolejnych informacji na temat szkodliwego wpływu 5G na lotnictwo w najbliższych tygodniach. 

Również Boeing i Airbus uważają zastosowane środki ostrożności za niewystarczające i domagają się ograniczenia transmisji 5G w okolicach lotnisk i innych strategicznych dla lotnictwa punktów. Branżowa organizacja łączności bezprzewodowej CTIA odpowiada jednak, że 5G jest bezpieczne i oskarżają przedstawicieli przemysłu lotniczego o sianie dezinformacji i strachu. Zdaniem szefowej organizacji, Meredith Attwell Baker, opóźnianie wdrożenia rozwiązań może kosztować gospodarkę stratę nawet 50 mld dolarów. 

Źródło: BBC, fot. Fotis Christopolous/ Unsplash