Binance przejmuje głównego konkurenta

Największa na świecie giełda kryptowalut Binance podpisała niewiążącą umowę kupna FTX.com, jednostki jej głównego rywala FTX, aby pomóc w opanowaniu „załamania płynności”. Taką informację podał CEO Binance Changpeng Zhao.

FTX znalazł się pod presją po tym, jak Zhao powiedział w ubiegłą niedzielę, że jego firma zlikwiduje swoje udziały w wewnętrznym tokenie FTX, FTT. Miało do tego dojść z powodu nieokreślonych „rewelacji”, w posiadanie których niedawno weszło Binance.

„Dzisiejszego popołudnia firma FTX poprosiła nas o pomoc. Mamy do czynienia z poważnym załamaniem płynności. Aby chronić użytkowników, podpisaliśmy niewiążący list intencyjny, zamierzając w pełni przejąć FTX.com. A także aby pomóc w opanowaniu zapaści płynności” – powiedział Zhao w tweecie. Jednocześnie zauważając, że Binance ma prawo do wycofania się z transakcji w dowolnym momencie.

Sam Bankman-Fried, założyciel i dyrektor generalny FTX, powiedział za pomocą Tweetera, że zespoły pracują nad usunięciem bieżących zaległości w wypłatach. Wszystkie aktywa zostaną pokryte w stosunku 1:1.

Zarejestrowana na Kajmanach firma Binance, dominuje w branży kryptograficznej, wartej około 1 biliona dolarów. Posiada ponad 120 milionów użytkowników.

Jest obecnie badana przez Departament Sprawiedliwości USA w sprawie nieprawidłowości finansowych. Gigant rynku kryptowalut od 2018 r. przetwarza irańskie transakcje o wartości 8 miliardów dolarów. Czyni tak pomimo sankcji USA mających na celu odcięcie Iranu od globalnego systemu finansowego, wynika z danych blockchain.

Czytaj także: Mastercard chce upowszechnić kryptowaluty