Będzie woda na pustyni!

Ponad jedna trzecia ludzkości żyje na terenach suchych, obszarach, które doświadczają znacznych niedoborów wody. Inżynierowie i naukowcy z University of Texas w Austin opracowali unikalne rozwiązanie, które może pomóc ludziom z tych obszarów uzyskać dostęp do czystej wody pitnej.

Naukowcy opracowali niedrogą warstwę żelową złożoną z materiałów, które mogą pozyskiwać wodę z powietrza nawet w najbardziej suchym klimacie. Materiały, które ułatwiają tę reakcję, kosztują zaledwie 2 USD za kilogram. Jeden kilogram może wyprodukować ponad 6 litrów wody dziennie na obszarach o wilgotności względnej poniżej 15% i 13 litrów na obszarach o wilgotności względnej do 30%.

Badania opierają się na wcześniejszych, dokonanych przez ten zespół badawczy. Polegały one na otrzymywaniu wody z atmosfery bardziej wilgotnej i zastosowaniu tej technologii do tworzenia samonawadniającej się gleby.  

„Nowa metoda dotyczy praktycznych rozwiązań, które ludzie mogą wykorzystać, aby uzyskać wodę w najgorętszych i najbardziej suchych miejscach na Ziemi”. Powiedział Guihua Yu, profesor materiałoznawstwa i inżynierii mechanicznej w Cockrell School of Engineering. „Dzięki temu miliony ludzi bez stałego dostępu do wody pitnej mogą mieć w domu proste urządzenia do jej wytwarzania. Na dodatek łatwe w obsłudze”.

Naukowcy wykorzystali odnawialną celulozę i popularny składnik kuchenny, gumę konjac, jako główny szkielet hydrofilowy (przyciągający wodę). Struktura gumy z otwartymi porami przyspiesza proces wchłaniania wilgoci. Inny zaprojektowany składnik, termoczuła celuloza z interakcją hydrofobową (odporną na wodę) po podgrzaniu, pomaga natychmiast uwolnić zebraną wodę. Dzięki czemu całkowity wkład energii do produkcji wody jest minimalny.

 Jak stwierdzili naukowcy, sama reakcja jest prosta, co zmniejsza wyzwania związane z jej przeprowadzaniem i osiągnięciem masowej skali użycia.

Czytaj także: Pod powierzchnią Księżyca mogą skrywać się pokaźne ilości wody