Będzie następca Alertu RCB!

Alert RCB to przydatne narzędzie służące do ostrzegania nas o różnych zagrożeniach – pogodowych, terrorystycznych itp. W jego ramach, na obszarze objętym zagrożeniem rozsyłane są wiadomości SMS, które informują o zaistniałej sytuacji i radzą, jak postępować, gdy w niebezpieczeństwie znajdzie się nasze zdrowie lub życie. Już wkrótce Alerty RCB doczekają się następcy. Co wiemy na ten temat?

Znane rozwiązanie także w Polsce?

Długo mówiło się o tym, jakie rozwiązanie zastąpi Alert RCB. Ostatecznie wybór padł na Cell Broadcast, które stosowane jest w wielu krajach zachodniej Europy. Mam tu na myśli Holandię, Francję czy Niemcy. Cell Broadcast znane jest również doskonale w Stanach Zjednoczonych. To rozwiązanie, które sprawdza się teoretycznie o wiele lepiej w kryzysowych sytuacjach, niż otrzymywanie SMS-ów z ostrzeżeniami. Dlaczego?

Cell Broadcast przekazuje nam informacje nie w wiadomościach tekstowych, a w postaci powiadomień wyświetlanych na ekranie smartfona dzięki lokalnym stacjom bazowym. Ma to przyśpieszyć przekazywanie ważnych komunikatów obywatelom. Według rządowych założeń od 2024 roku operatorzy komórkowi działający na terenie Polski mają oferować wsparcie dla Cell Broadcast.

Czytaj też: Microsoft kończy z metawersum?

Czy to rozwiązanie będzie faktycznie skuteczniejsze od Alertów RCB? Tego jeszcze nie wiemy. Pozostaje trzymać kciuki za to, by wdrożenie zostało przeprowadzone bardzo sprawnie i by funkcja Cell Broadcast faktycznie była pomocna w kryzysowych sytuacjach.

Grafika tytułowa: Firmbee.com / Unsplash