Audi potwierdza – F1 od 2026 roku

Audi będzie brać udział w wyścigach Formuły 1 od 2026 roku. Auta wyposażone będą w silniki zbudowane w fabryce Audi Sport w Neustadt w Niemczech.

Taką informacje niemiecki producent podał dzisiaj, a ogłoszenie nie było całkowicie nieoczekiwane. W maju ówczesny dyrektor generalny Volkswagen Group Herbert Diess  potwierdził, że marka pojawi się za cztery lata, kiedy wejdzie w życie kolejny zestaw przepisów dotyczących silników.

Grupa VW faktycznie sfinansuje dwa programy F1. Jeden z Audi, a drugi z Porsche, które jest w trakcie nabywania 50 procent udziałów w Red Bull Technologies. Ogłoszenie miało odbyć się w lipcu podczas domowego wyścigu Red Bulla w Austrii. Nie doszło do tego, ponieważ ratyfikacja przepisów dotycząca silników w 2026 roku miała miejsce dopiero w połowie sierpnia.

Program wyścigów terenowych Dakar przetrwał na razie, ale F1 będzie w tym momencie głównym celem wyścigowej energii Audi.
Źródło: Audi

Po potwierdzeniu nowych zasad, Audi skorzystało z okazji podczas Grand Prix Belgii w tym tygodniu. Ujawniono swój samochód pokazowy i formalnie rozpoczęto starania o F1.

Audi nie podało, który zespół będzie używał jego silników. Mówi się, że kupi 75 procent udziałów w zespole Sauber, który obecnie ściga się pod marką Alfa Romeo, z silnikami Ferrari. Sauber, z siedzibą w Hinwil w Szwajcarii, był przez pewien czas własnością BMW F1. Po wcześniejszym partnerstwie z Mercedes-Benz zarówno w F1, jak i wyścigach długodystansowych.

Czytaj także: Porsche i Audi w Formule 1