Archeolodzy odkryli w Iraku unikalne tabliczki z pismem klinowym
Naukowcy z University of Central Florida ogłosili niezwykłe odkrycie na stanowisku Kurd Qaburstan w północno-wschodnim Iraku. Podczas wykopalisk odnaleziono tabliczki z pismem klinowym, które datowane są na około 1800 r. p.n.e. To przełomowe znalezisko, ponieważ są to pierwsze tego typu artefakty z tego okresu odkryte w tym regionie.
Oprócz tabliczek badacze natrafili na pozostałości dużej konstrukcji, która mogła pełnić ważną funkcję w lokalnej społeczności, oraz planszę do gry, co rzuca światło na życie codzienne mieszkańców Mezopotamii. Zdaniem Tiffany Earley-Spadoni z University of Central Florida, odkrycia te otwierają nowe możliwości badawcze dotyczące tego, jak funkcjonowało społeczeństwo w tamtych czasach.
Eksperci mają nadzieję, że dalsza analiza tabliczek pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy Kurd Qaburstan to starożytne miasto Qabra, znane z zapisów innych miast-państw. Jeżeli hipoteza ta się potwierdzi, odkrycie może dostarczyć kluczowych informacji na temat układu politycznego i gospodarczego regionu w epoce brązu.
Stanowisko Kurd Qaburstan nadal kryje wiele tajemnic, a naukowcy są przekonani, że dalsze badania przyniosą kolejne przełomowe odkrycia. Znaleziska, takie jak tabliczki z pismem klinowym, są nie tylko świadectwem historii, ale także dowodem na to, jak wiele można jeszcze odkryć o kulturze i cywilizacji starożytnej Mezopotamii.
Źródło: archaeology.org
Czytaj też: Ważne badanie. Wirus HIV łamie „zamek” w jądrze komórkowym!
Grafika tytułowa: Egor Myznik / Unsplash